SilverMint blog zamki i pałace Opolszczyzny Tułowice
|||

Zamki i pałace Opolszczyzny – 5 miejsc do zobaczenia w 1 dzień

Zapraszam na pierwszą część zestawienia "Zamki i pałace Opolszczyzny".

Opolskie ma niezliczoną liczbę takich miejsc. W różnym stanie. Niektóre pięknie odremontowane, wiele jednak opuszczonych, zaniedbanych, czekających na nowego gospodarza.

Nie brakuje też takich w ruinie, ukrytych gdzieś w chaszczach pozostałości po dawnych czasach...

Dzisiaj chcę Ci polecić 5 miejsc, które są w bliskiej odległości od siebie. Można je zwiedzić w jeden dzień - poruszając się samochodem - startując np. z Wrocławia, czy Opola. Tylko do jednego z nich można wejść do środka (i w związku z tym spędzisz tam najwięcej czasu), reszta natomiast jest do obejrzenia z zewnątrz. Są to miejsca bardzo fotogeniczne i przyjemne na jesienne spacery. A także, a może przede wszystkim, z ciekawymi historiami. Wyrusz wcześnie rano, a dzień będzie pełen wrażeń.

SilverMint blog zamki i pałace Opolszczyzny Zamki i pałace Opolszczyzny

1. Zamki i pałace Opolszczyzny: Kopice i niezwykła historia śląskiego Kopciuszka

Bardzo lubię postać Joanny Grycik. Jej kolejne nazwiska to von Schomberg - Godulla, a następnie von Schaffgotsch. Ta historia jest jak z bajki, a jednak wydarzyła się naprawdę. Mała dziewczynka porzucona przez matkę dziedziczy spadek po swoim opiekunie. Dorasta, kształci się i zostaje najbardziej pożądaną partią na całym Śląsku. Zakochuje się z wzajemnością w przedstawicielu jednego z najznamienitszych śląskich rodów. Biorą ślub i żyją długo i szczęśliwie, Prowadzą biznesy, pomagają ludziom, dbają o okolicę. Budują też jeden z najpiękniejszych pałaców na Śląsku - pałac w Kopicach.

Niestety, dziś pałac ten jest ruiną. Wciąż szukającą dobrego gospodarza. W ostatnim czasie pałac został zakupiony przez nowego inwestora. Mam nadzieję, że w końcu te najpiękniejsze śląskie ruiny zostaną otoczone odpowiednią opieką...

Więcej o historii pałacu, o Joannie i o jej potomkach - tutaj.

Dziś na teren ruin w Kopicach nie można wejść. Warto jednak odwiedzić odremontowane mauzoleum Schaffgotschów przy pobliskim kościele, a także pospacerować po ogromnym parku ze śladami dawnych założeń.

SilverMint blog pałac Kopice ruiny
Pałac Kopice

2. Pałac Sulisław

W niedalekiej odległości od Kopic jest Sulisław. Przez pewien czas także ten obiekt należał do Schaffgotschów (mieszkał w nim syn hrabiny Joanny). To ładny obiekt, odremontowany w 2012. Mieści się w nim hotel, jest też restauracja w budynku folwarcznym. W pobliżu jest też kąpielisko z piaszczystą plażą, przyjemny teren spacerowy oraz hodowla danieli.

SilverMint blog zamki i pałace Opolszczyzny Sulisław
Pałac w Sulisławiu

3. Zamki i pałace Opolszczyzny: zamek w Niemodlinie

Na zwiedzanie zamku w Niemodlinie zaplanuj więcej czasu. Najlepiej przed przyjazdem sprawdź, w jakich godzinach odbywa się zwiedzanie.

Stary zamek o piastowskim rodowodzie można zwiedzić z przewodnikiem. Malowniczości miejscu dodają przesympatyczne daniele, pasące się na parkowych trawnikach. Przepięknie się prezentują na tle parku i pałacu, a przy odrobinie szczęścia dadzą się nakarmić ziarnem (w czasie pory karmienia - za zgodą właściciela!). Oprócz zwiedzania zamku, będąc w okolicy warto podjechać do dzikiego arboretum, najstarszego w Polsce, założonego przez dawnych właścicieli zamku, a po drodze zobaczyć zabytkowy basen.

Więcej o tych miejscach przeczytaj tutaj.

SilverMint blog zamki i pałace Opolszczyzny Niemodlin
Zamek w Niemodlinie

4. Pałac w Tułowicach

Kolejnym przystankiem na naszym szlaku są Tułowice. Historia Tułowic wiąże się z ceramiką. Wjeżdżając do miejscowości od razu rzucają się w oczy starsze i nowsze zabudowania fabryki. Najciekawszym z nich jest budynek z 1905 roku przy ul. Porcelanowej 2e.

Wydobycie glinki i produkcję ceramiki zapoczątkowała w Tułowicach rodzina von Praschma (z Niemodlina), do której należały te tereny, w 1859 roku. Rozkwit przemysłu nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy Erhard Schlegelmilch przybyły z Turyngii wybudował tutaj nowoczesny zakład. Zatrudniał ponad ponad 800 osób i produkował porcelanę nieprzerwanie do 1945 roku. Po przejęciu zakładu przez władze polskie produkowano tutaj naczynia z porcelitu. Dzisiaj "Ceramika Tułowice" to porcelanowa i ceramiczna zastawa stołowa. Tradycje ceramiczne kontynuują także mniejsze, rodzinne przedsiębiorstwa - mnie urzekły kubeczki ze Starej Fabryki.

Na terenie dawnego zakładu "Porcelit" powstaje muzeum Muzeum Porcelany Śląskiej. Myślę, że będzie to wyjątkowe muzeum techniki, ukazujące postęp w całym procesie produkcji porcelany i prezentujące piękne kolekcje. Czekam z niecierpliwością!

W Tułowicach znajduje się przepiękny pałac. Jeden z niewielu, który nie podzielił smutnego losu wielu poniemieckich rezydencji na Śląsku. Neorenesansowy budynek o jasnej elewacji robi wrażenie. Należał do rodu Frankenbergów, którzy zakupili majątek tułowicki w 1835 roku od rodziny von Praschma. Friedrich von Frankenberg-Ludwigsdorf przebudował pałac i nadał mu obecny wygląd. W latach 30. pałac został skonfiskowany, gdyż jego właściciele byli zdecydowanymi przeciwnikami polityki narodowego socjalizmu i działali w opozycji. Obiekt przeznaczono na ośrodek szkoleniowy dla leśnictwa, a w czasie wojny pełnił też funkcję szpitala wojskowego. Po 1945 roku obiekt przejęło nadleśnictwo.

Dziś mieści się tutaj internat dla uczniów Technikum Leśnego, w związku z tym pałac można zobaczyć tylko z zewnątrz.

SilverMint blog zamki i pałace Opolszczyzny Tułowice
Pałac w Tułowicach

5. Zamki i pałace Opolszczyzny: pałac i park Dąbrowa Niemodlińska

Prawdopodobnie już w średniowieczu na niewielkim wzgórzu w Dąbrowie istniała baszta mieszkalna. Na początku XVII wieku Joachim von Mettich rozbudował pałac. W ciągu kolejnych lat majątek przechodził w ręce różnych rodów szlacheckich, którzy rozbudowywali obiekt i zmieniali jego wygląd. Hrabia von Zigler-Klipphausen założył tutaj park, bażanciarnię oraz oranżerię. Pod koniec XIX wieku pałac kupuje Hans Heinrich XI Hochberg, najznamienitsza postać tego rodu oraz jeden z najbogatszych obywateli Niemiec. Kupuje posiadłość dla swojego drugiego syna, Konrada. Pierworodny syn, Hans Heinrich XV otrzymuje bowiem rodzinne posiadłości w Książu i Pszczynie (a za żonę słynną ze swej urody księżną Daisy).

Hochbergowie przebudowali zamek w Dąbrowie w stylu neorenesansowym. Nadali mu wygląd, który widzimy dzisiaj. W latach 30. XX wieku Hochbergowie opuszczają pałac. Ponieważ byli przeciwnikami polityki nazistowskiej, obiekt skonfiskowano i przeznaczono dla wojska. Warto wiedzieć, że w czasie II wojny światowej wnukowie Hansa Heinricha XI walczyli przeciwko hitlerowcom - Henry Pless w angielskim lotnictwie, a Aleksander Hochberg-Pszczyński w był strzelcem w Armii Polskiej gen. Andersa.

Zamek nie ucierpiał w czasie wojny, ale po - owszem. Grabieże, brak remontów, przeznaczenie na magazyn, ogólne zniszczenie - czyli bardzo typowa historia wielu śląskich posiadłości. W latach 70. obiekt przejmuje Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu (dzisiejszy Uniwersytet Opolski). I cóż dalej? W pierwszej książce o zamkach i pałacach, jaką kupiłam sobie w 1998 roku - "Śląskie Zamki i Pałace - Opolszczyzna" (pod red. dr D. Emmerling) czytałam, że "obecnie trwa kompleksowa restauracja zabytkowej budowli", a w pałacu powstanie hotelowo-dydaktyczny ośrodek spotkań międzynarodowych. Niestety, od tamtej pory nie widać, by coś, cokolwiek się tutaj działo. Obiekt jest w bardzo kiepskim stanie, ale liczę, że jeszcze wróci do dawnej świetności.

Wokół zamku jest ładny park. Nie ma co prawda dawnej oranżerii i bażanciarni, ale wytyczono tutaj ciekawą ścieżkę przyrodniczą. Spacer jest przyjemny, można obejrzeć pałac (oczywiście tylko z zewnątrz), a także poszukać skrytki geocache. Przy bramie wejściowej na teren parku stoi drewniana figura św. Jana Nepomucena, z XVII wieku, ufundowana przez hrabiego von Metticha.

Może przyda Ci się informacja, że do Dąbrowy Niemodlińskiej możesz dojechać pociągiem - miejscowość leży na trasie linii kolejowej z Wrocławia do Opola.

SilverMint blog pałac Dąbrowa Niemodlińska
Park i pałac w Dąbrowie Niemodlińskiej

A jeśli masz więcej czasu, zobacz także:

Z Tułowic do Mosznej jest tylko 30 kilometrów, więc jeśli wybierasz się w te rejony na dłużej niż 1 dzień, warto zaplanować sobie wizytę w tym chyba najbardziej znanym zamku Opolszczyzny,

W zamku w Mosznej można nocować. Zobacz tutaj:

Zamki i pałace Opolszczyzny: Zamek w Mosznej - polski Hogwart?

Z kolei w Opolu jest przepiękne, duże ZOO. Zobacz:

Dlaczego wolę opolskie ZOO bardziej niż to wrocławskie?



Obserwuj mnie na Instagramie

Tam znajdziesz świeże relacje z ostatnich wyjazdów, nie tylko po Dolnym Śląsku!

SilverMint Makuch2000 Instagram
Instagram - Makuch2000

Nieoczywisty Dolny Śląsk

Jeśli lubisz mniej znane, nieoczywiste miejsca na Dolnym Śląsku, zobacz mój interaktywny przewodnik. Przez wiele lat podróżowania po moim regionie odwiedziłam setki pięknych i niekoniecznie znanych miejsc. Ruiny zamków i pałaców, punkty widokowe, szlaki górskie, ciekawe historie, czy lokalizacje, gdzie można znaleźć minerały. Od 10 lat w moich wyjazdach towarzyszą mi dzieci, są więc też w przewodniku miejsca, które zdecydowanie warto im pokazać.

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk - przewodnik interaktywny

Podobne wpisy

6 komentarzy

  1. Wow, jestem oczarowana! Mimo że mieszkam całe życie na Dolnym Śląsku to muszę przyznać, że Opolszczyzna to dla mnie całkowicie terra incognita. Pałac w Kopicach jest obłędny. Dziękuję za inspiracje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.