SilverMint blog Londyn z dziecmi zwiedzanie
||

Londyn z dziećmi – co zobaczyć w jeden dzień? Harry Potter i inne

Londyn z dziećmi - co można zobaczyć w jeden dzień?

Jest mnóstwo propozycji na jednodniowe zwiedzanie Londynu. Miasto ma tyle atrakcji, że każdy znajdzie coś, co mu odpowiada. Właściwie całą listę rzeczy, które chciałby zobaczyć, odwiedzić, doświadczyć. A gdy jest się pierwszy raz (albo pierwszy raz pokazuje miasto dzieciom), trzeba coś wybrać i sensownie zaplanować taki spacer.

Nasz pobyt w Londynie głównie związany był z wizytą w studiu filmowym Warner Bros (zobacz wpis o tym niesamowitym miejscu, nie tylko dla fanów Harrego Pottera). Poza tym, jeden cały dzień spędziliśmy w królewskich ogrodach botanicznych Kew (zobacz wpis tutaj). Jeden dzień zaplanowaliśmy na zobaczenie centrum miasta.

Oczywiście, że jeden dzień na Londyn z dziećmi to za mało. W samym Muzeum Historii Naturalnej można przesiedzieć kilka godzin. Atrakcji jest masa, ale wychodzę z założenia, że to nie będzie ostatnia wizyta w tym mieście. Można tu wracać wielokrotnie i za każdym razem zaplanować coś innego. Co więc wybrałam na pierwszy raz?

Co zobaczyć w Londynie z dziećmi?

Oto lista miejsc i mapka z lokalizacjami. Pomiędzy nimi można przemieszczać się pieszo lub metrem. Do Leadenhall i Sky Garden, które znajdują się blisko siebie, można dojechać autobusem (czerwonym, piętrowym 😉 i polecam taką przejażdżkę.

Jak poruszać się po Londynie z dziećmi?

Sporo jest spacerowania, szczególnie na trasie od Pałacu Buckingham, przez Westminster i nabrzeże Tamizy. Przy większych dystansach korzysta się z metra i autobusów. Nie będę rozwodzić się nad rozbudowanym systemem londyńskiego transportu - dla dociekliwych polecam stronę Transport for London). Z rzeczy, które warto wiedzieć, to:

  • Metro londyńskie jest stare (nie wszystkie linie - w maju 2022 Królowa uroczyście otworzyła ultranowoczesną, fioletową linię metra Elizabethline!), duszne i tłoczne. Zawsze miej ze sobą butelkę wody. Szczególny tłok i duchota panuje w porannych i popołudniowych godzinach szczytu i na najstarszych, najgłębiej położonych liniach.
  • Mimo to jest to najszybszy i najtańszy środek transportu w tym mieście. Ok, autobusy są trochę tańsze (różnicę można zauważyć na dłuższych odcinkach przejazdu, bo bilety autobusowe nie są podzielone na tzw. strefy), ale trudniej zorientować się w połączeniach, z uwagi na częste zmiany tras, remonty, a także korki, w których stoją.
  • Do Londynu zabierz swoją kartę płatniczą z chipem (teraz chyba wszystkie karty mają już chipy, ale na wszelki wypadek sprawdź), której będziesz używać do opłaty za metro / autobusy. Jeśli jedzie dwoje rodziców, niech każde ma ze sobą swoją osobną kartę.
  • Jeśli nie macie kart z chipem, na stacji metra musisz kupić w automacie niebieską kartę Oystercard, którą doładujesz dowolną kwotą i będziesz używać do płacenia za transport.
  • System będzie automatycznie naliczał opłaty za bilety, biorąc pod uwagę stacje początkowe i końcowe Twoich przejazdów.
  • Do ukończonego 11 roku życia dziecko korzysta z londyńskiego transportu (metro, overground, DLR, autobusy) bezpłatnie, pod opieką rodzica.
  • Dla starszych dzieci (11-15 lat) kupujemy w automacie Oystercard, którą doładowujemy dowolną kwotą z tzw. Young Person Discount. Na bramkach będzie pobierana opłata za przejazd z 50% zniżką. Dla każdego dziecka musisz kupić osobną kartę.
SilverMint blog Londyn z dzieckiem jak poruszać się metrem
Szczególny tłok i duchota panuje na starych liniach metra

Jak korzystać z londyńskiego metra z dzieckiem?

Aby wejść do metra przechodzimy przez automatyczne bramki, na których odbijamy kartę (swoją kartę płatniczą lub Oyster). Jeśli przechodzimy z dzieckiem (do 11 roku życia), dziecko ustawiamy przodem i odbijając kartę jeden raz, przechodzimy razem z dzieckiem. Jeśli coś nam się zablokuje (na przykład nie zdążymy przejść, a karta zostanie odbita) idziemy do okienka z obsługą i prosimy o przepuszczenie. Przy okienkach z obsługą są też przejścia szersze family, czy dla osób z wózkiem, czy większą liczbą dzieci niż jedno 😉 W godzinach tłoku lepiej od razu kierować się do bramki family, by w razie kłopotów z przejściem być blisko obsługi.

Taka sama procedura jest na wyjściu z metra. Znów odbijasz kartę przy wyjściu ze stacji i na tej podstawie system nalicza Ci na koniec dnia opłatę za transport. Ważne! Jeśli przesiadasz się np. zmieniasz pociągi w ramach overground, na niektórych dworcach są automaty do odbijania kart dla osób przesiadających się - to ważne, by nie zapomnieć odbić swojej karty, aby system mógł poprawnie naliczyć Ci opłatę. Kara za brak aktywnego biletu (czyli odbitej karty) to 80 funtów.

SilverMint blog Londyn z dziecmi zwiedzanie
Londyn z dziećmi - przejażdżka czerwonym, miejskim autobusem jest atrakcją!

Londyn - spacer (nie tylko) śladami Harrego Pottera

1) Dworzec Kings Cross i Peron 9 i 3/4

Każdy fan Harrego Pottera kieruje się do tego miejsca. Do wmurowanego w ścianę wózka (który nie znajduje się wcale pomiędzy peronami 9 i 10, tylko w głównej hali dworca) ustawia się długa kolejka chętnych. Każdy chce mieć zdjęcie z magicznym przejściem do świata czarodziejów. Nad porządkiem czuwa pracownik, którzy ustawia chętne osoby odpowiednio, zawiązuje im szalki i na raz-dwa-trzy przytrzymuje i puszcza je, by dać efekt powiewania ich w pędzie 😉 Zaraz obok jest sklepik z potterowymi gadżetami. Można to kupić wszystko. Różdżki, sowy, kremowe piwo, wszelkie gadżety łącznie z personalizowanym listem z Hogwartu. Jest tu bardzo tłoczno. Jeśli w planie masz wizytę w studio filmowym, śmiało możesz pominąć ten punkt programu. W Warner Bros jest kilka wózków i o wiele większy sklep.

SilverMint blog Londyn z dziećmi dworzec Kings Cross Harry Potter
Wózek i sklep na dworcu King's Cross

Można za to podejść na perony (ale nie 9 i 10, bo tam nie ma słupów tylko np. 5 i 6), by zobaczyć autentyczne słupy i miejsca, gdzie kręcono ujęcia do filmu.

2) Pałac Buckingham i Park św. Jakuba

Spacerując przez Londyn z dziećmi, trzeba zobaczyć miejsce, gdzie mieszka Królowa, popatrzeć na zmianę warty punktualnie o 11.30, a później przespacerować się przez St. James's Park, najstarszy królewski park w Londynie. Dzieciom spodobają się gęsi, kaczki, pelikany i wiewiórki, których jest tu cała masa. Jeśli będzie ładna pogoda, na pewno spędzicie tu sporo czasu.

SilverMint blog Londyn z dziecmi zwiedzanie
Kto by oglądał pałac, skoro tuż obok czekają wiewiórki i pelikany?

3) Westminster i Big Ben

Z parku przechodzimy pomiędzy budynkami rządowymi w kierunku pałacu Westminsterskiego. Stoi tu kilka czerwonych budek telefonicznych (jest ich w całym Londynie sporo), ale te ładnie wyglądają na zdjęciach z Big Benem w tle 😉 Można sprawdzić, czy wciąż da się użyć aparatów do dzwonienia, lub przedostawania się do Ministerstwa Magii. Oglądamy Opactwo Westminsterskie i oczywiście świeżo odremontowanego Big Bena, bez zdjęcia z którym nie ma wizyty w Londynie.

SilverMint blog Londyn z dziećmi zwiedzanie
Oczywiście trzeba zajrzeć do budki telefonicznej. Aparaty działają!
SilverMint blog Londyn z dziećmi zwiedzanie
To trzeba zobaczyć

4) The Queen's Walk

Mostem Westminsterskim przechodzimy nad Tamizą i spacerujemy nabrzeżem. Jeśli ma się czas i ochotę, można skorzystać z którejś ze znajdujących się tu atrakcji: London Eye, Akwarium, Shrek's Adventure, The London Dungeon, czy pobawić się na placu zabaw w Jubilee Park.

5) Leadenhall Market

W okolicy South Bank Centre wsiadamy do autobusu i jedziemy do City. Leadenhall Market to prześliczne miejsce! Wiktoriańska dawna hala targowa, a jej handlowe początki datuje się na XIV wiek. Dziś zamiast straganów z dziczyzną i drobiem są tu urocze butiki, kawiarnie, kwiaciarnie. Zadaszona uliczka to także miejsce z filmy "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" - występowała w nim jako ulica Pokątna.

SilverMint blog Londyn z dziećmi zwiedzanie
Leadenhall Market
SilverMint blog Londyn z dziećmi zwiedzanie
Uliczki w okolicach Leadenhall Market

6) Sky Garden

W tej okolicy stare łączy się z nowym. Z historycznym Leadenhall sąsiadują drapacze chmur londyńskiego City. Na ostatnim, 34. piętrze jednego z nich, mieści się punkt widokowy Sky Garden. Warto wpisać go na swoją listę londyńskich "to-see".

SilverMint blog Londyn z dziećmi zwiedzanie
Sky Garden

Punkt widokowy jest darmowy, należy jednak zrobić rezerwację przez internet, z wyprzedzeniem. Na górze można spędzić dowolną ilość czasu. Można zjeść coś w restauracji (wymagana rezerwacja stolika), można zamówić coś w barze i przysiąść na jednej z wielu ławek wśród bujnej, egzotycznej zieleni. A można i nic nie zamawiać i po prostu cieszyć się pięknymi widokami na miasto. Sky Garden jest czynne od 10.00 do 18.00, a w weekendy od 11.00 do 21.00 (taras zewnętrzny zamykany jest o 18.00), można więc przyjść tu także na zachód słońca.

SilverMint blog Londyn z dziećmi zwiedzanie
Widoki ze Sky Garden

7) Katedra św. Pawła i kładka Millenium Bridge

Niedaleko od Sky Garden znajduje się katedra św. Pawła, przypominająca wyglądem watykańską bazylikę św. Piotra. Katedra i sąsiadująca z nią kładka nad Tamizą Milennium to także kadr z filmu o Harrym Potterze. Kładka to dobry punkt widokowy na wieczorny Londyn. Wklejone w kładkę zużyte gumy do żucia zostały zamienione przez artystę grafika w kolekcję miniaturowych, kolorowych graffiti.

SilverMint blog Londyn z dziećmi zwiedzanie
Millenium Bridge

8) Co zjeść? Pizzę!

W tej okolicy można zaplanować obiad. Na przeciwko katedry św. Pawła znajduje się przyjemna, włoska pizzeria, z ręcznie robioną i wypiekaną w piecu pizzą neapolitańską. To duża restauracja, w swobodnym stylu. Mają tu też menu dla dzieci - za 7 GBP dziecko dostanie wybraną pizzę, lemoniadę i gałkę lodów.

SilverMint blog Londyn z dziećmi zwiedzanie
Pizzeria Franco Manca tuz przy katedrze św. Pawła

Londyn z dziećmi - zobacz pozostałe wpisy:

Cały dzień w Królewskich Ogrodach Botanicznych Kew Garden

Londyn z dziećmi - gdzie nocować?

Studio filmowe Harry Potter Warnr Bros - jak zorganizować wizytę?


Przeczytaj na moim blogu o podróżach z dziećmi

Polisa ubezpieczeniowa na wyjazd z dziećmi - jaką kupuję i polecam

Chorwacja z dziećmi - tam jeździmy od lat. Polecane spokojne miejsca, apartamenty z basenem, dobra kuchnia, koszty

Cypr z dziećmi - jak zorganizować wakacyjny wyjazd na własną rękę

Co spakować na wyjazd z dziećmi? - LISTY do pobrania

City break - długi weekend w Palermo z widokiem

City break - długi weekend Apulia i noclegi w oryginalnym trullo

Zobacz Wrocław z dziećmi - to moje miasto i mam na jego temat szereg wpisów na blogu!

"Mój nieoczywisty Dolny Śląsk" - przewodnik interaktywny po nieznanych miejscach mojego regionu

W góry z dziećmi - najprzyjemniejsze szlaki

Nad Bałtykiem - piękne miejsca, bezludne plaże

Gdzie na narty? W Alpy z dziećmi!



Nieoczywisty Dolny Śląsk

Zobacz moje książki o nieoczywistym Dolnym Śląsku:

SilverMint NOWY Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny, inspiracyjny, subiektywny
Zobacz moje przewodniki po nieoczywistych miejscach

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint Makuch2000 Instagram
Obserwuj mnie na Instagramie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.