Wrocławskie krasnale i jak je znaleźć? + kolorowanki do pobrania

with Brak komentarzy

Wrocławskie krasnale. Nie ma już chyba osoby, która przyjeżdżając do Wrocławia nie natknęłaby się na małe, brązowe figurki krasnoludków. Na rogu ulicy, gdzieś przy bankomacie, albo na latarni… Krasnale opanowały to miasto - jest ich już prawie 400 i liczba wciąż rośnie.

Stoją nie tylko w centrum, ale i na peryferiach Wrocławia. Przy ciekawych miejscach, zabytkach i atrakcjach, a także przy różnych instytucjach, czy punktach usługowych - praktycznie każdy może mieć dziś swojego magicznego "strażnika".

To i ja chcę 😉 Mieszkam od 20 lat we Wrocławiu, znam wiele różnych miejsc i miejscówek, a te nowe krasnale zawsze gdzieś mnie zaskoczą. Do przewodnika "Wrocławskie Spacery", który stanowią opisy naszych rodzinnych wycieczek po mieście z dziećmi, dodaję więc coś krasnalowego - autorskie kolorowanki z naszymi ulubionymi wrocławskimi krasnalami.

Wspólnie z moimi córkami wybrałyśmy: Syzyfki, Życzliwka, Panoramika, Mamę, Pierożnika i Gazusia. Możesz pobrać je do pokolorowania dla swoich dzieci. Będą zachętą do odnalezienia ich w mieście, albo pamiątką z Waszego pobytu we Wrocławiu.

Wrocławskie krasnale kolorowanki do pobrania

Aby pobrać kolorowanki w postaci plików .pdf, trzeba zapisać się do Biblioteki SilverMint. To prywatna strona, na której zamieszczam pliki do pobrania. Dostęp do niej ograniczony jest hasłem, które posiadają osoby zapisane na mój newsletter. Możesz do nich dołączyć - hasło otrzymasz w pierwszym mailu po zapisaniu się i potwierdzeniu subskrypcji.

Pamiętaj! Wszystkie grafiki dostępne do bezpłatnego pobrania z Biblioteki SilverMint, w szczególności rysunki krasnali, mapki, kolorowanki są moją własnością i chroni je prawo autorskie. Udostępniam je bezpłatnie, ale tylko do Twojego użytku prywatnego - nie można ich wykorzystywać do żadnych celów komercyjnych. Jeśli chcesz je opublikować np. na swoim blogu, czy w mediach społecznościowych, oznacz mnie oraz powiadom mnie o tym. Chętnie zobaczę, jak się u Ciebie prezentują i czy podobają się dzieciakom?

SilverMint kolorowanki wrocławskie krasnale


Wrocławskie krasnale - skąd się wzięły we Wrocławiu?

Rzeźby krasnali ustawiane są w przestrzeni miejskiej Wrocławia od 2005 roku. Ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy, a także osoby prywatne.

Pomysł wywodzi się od ruchu „Pomarańczowej Alternatywy” z lat '80 – malowanych w mieście graffiti ośmieszających absurdy systemu komunistycznego. Wrocławskie krasnale, jak to krasnale - mieszkały w podziemnym świecie, a na powierzchnię "wychodziły" nocą i zostawiały na murach swoje wizerunki i hasła. Oprócz graffiti były to także akcje happeningowe organizowane przy okazji różnych wydarzeń lub świąt, również takich zupełnie wymyślonych.

W 2001 r. w celu upamiętnienia „Pomarańczowej Alternatywy” postawiono mały pomnik na ul. Świdnickiej, tuż obok przejścia podziemnego. To Papa Krasnal, pierwszy i najstarszy krasnal w mieście.

Papa Krasnal, Wrocław
Papa Krasnal, ul. Świdnicka

Dwa lata później agencja marketingowa Wanilia zaproponowała władzom Wrocławia oryginalny pomysł na promocję miasta - ustawienie figurek krasnali w różnych jego punktach. Rzeźbiarz Tomasz Moczek stworzył pierwsze figurki krasnali z brązu, a miasto przekazało fundusze na realizację pomysłu.

Pierwsze krasnale pojawiły się w mieście 2005 r. i były to: Szermierz na pl. Uniwersyteckim, Rzeźnik na Starych Jatkach, Pracz Odrzański przy Przystani Kardynalskiej i Syzyfki na ul. Świdnickiej, chyba najbardziej znane i najczęściej fotografowane przez turystów krasnale. Ta pierwsza piątka stała się wzorem do tworzenia kolejnych rzeźb.

Krasnale Syzyfki, Wrocław
Syzyfki, ul. Świdnicka

Pierwszym komercyjnym krasnalem jest Pierożnik, ustawiony przed restauracją STP.

Setnym jest 100matolog przed Wydziałem Lekarsko-Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego.

Krasnale nie zawsze występują pojedynczo. Stoją w parach lub grupkach. Jest nawet krasnalowa orkiestra symfoniczna przy Narodowym Forum Muzyki.

orkiestra krasnali, pl. Wolności Wrocław
Orkiestra krasnali, pl. Wolności

Powstały szlaki krasnali, a w punkcie informacji turystycznej w Rynku lub w specjalnym punkcie Krasnal Info tuż obok Ratusza można kupić mapki krasnalowych tras, przewodniki z legendami, ciekawostkami, a także oczywiście wiele pamiątek i drobiazgów z ich wizerunkiem. Możesz także pobrać aplikację na smartfon.

wejście do świata krasnoludków, Wrocław
Wejścia do podziemnego świata pilnuje Śpioch

Wrocław z dziećmi

Poznaj moje ulubione trasy spacerowe i miejsca do odwiedzenia we Wrocławiu z dziećmi. Spotkasz dużo krasnali!

1. Wokół Rynku: najlepsze miejsca, punkty widokowe, krasnale i Park Staromiejski

2. Blisko Odry: którędy na spacer na Ostrów Tumski, bulwary, wyspy i statkiem piękny rejs

3. Ogród Botaniczny na każdą porę roku

4. Najciekawsze miejsca na Uniwersytecie i w okolicy, tajemnicze zaułki i plac zabaw na wyspie

5. Sky Tower - najwyższy taras widokowy w Polsce

6. Kolejkowo - największa makieta kolejowa

7. 5 miejsc w okolicy ZOO, które musisz zobaczyć

8. Malumika, czyli pomysł na kreatywne prezenty i chwilę relaksu

SilverMint kolorowanki wrocławskie krasnale

Szukasz noclegu we Wrocławiu?

Booking.com

SilverMint kupon 100 zł Airbnb

Skomentujesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.