Góry z dziećmi: 4 rodzinne szlaki w Sudetach Wschodnich

with 6 komentarzy

Sudety Wschodnie to dobre tereny na wędrówki górskie z dziećmi. Na szlakach nie ma tłumów, widoki są piękne, a trasy łatwe – dzieci doskonale sobie na nich poradzą. Dodatkowo można zdobyć kilka najwyższych szczytów w ramach Korony Gór Polski - pieczątka w zeszyciku, a do tego jagody na szlaku to dobra motywacja dla małych turystów.

Poznaj nasze 4 ulubione szlaki w polskiej części Sudetów Wschodnich.

Sudety Wschodnie - gdzie to jest?

Zdecydowanie większa część Sudetów Wschodnich leży na terenie Czech. Najwyższy ich szczyt to Pradziad (1491 m n.p.m.) w Jesenikach.
W Polsce do Sudetów Wschodnich zaliczają się pasma Gór Złotych z Górami Bialskimi oraz Masyw Śnieżnika – to tereny na Ziemi Kłodzkiej. Do tego jeszcze należy dodać Góry Opawskie, leżące w granicach Opolszczyzny.

Zobacz: Ziemia Kłodzka - gdzie nocować?

Sudety Wschodnie - ulubione szlaki

1. Szlak na Śnieżnik (1426 m n.p.m.) z Czarnej Góry

Na najwyższy szczyt po polskiej stronie Sudetów Wschodnich najbardziej popularne szlaki prowadzą z Międzygórza. Ja natomiast uważam, że najpiękniejszy szlak na Śnieżnik, choć jednak nie najkrótszy, to ten z Czarnej Góry. Piękne widoki są praktycznie przez całą drogę i warto zaplanować sobie cały dzień na taką wyprawę. Obiad i odpoczynek w schronisku na hali pod Śnieżnikiem. Dodatkową atrakcją będzie wjazd wyciągiem na Czarną Górę. Cały opis tej trasy i wskazówki praktyczne zamieściłam tutaj.

Śnieżnik z dziećmi
Najpiękniejszy szlak na Śnieżnik

2. Szlak na Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) z Potoczka (lub Jodłowa)

Ten szlak to moje odkrycie tegorocznego pobytu na Ziemi Kłodzkiej. Jedyne miejsce w Polsce z europejskim działem wodnym trzech mórz, piękne widoki wzdłuż prawie całej trasy, a już szczególnie ze szczytu (i wieża widokowa). Do tego jeszcze malownicze gołoborza. Przejdź do opisu trasy oraz klimatycznego miejsca, które polecam na nocleg - tuż przy szlaku.

Sudety Wschodnie szlak na Trójmorski Wierch
Szlak na Trójmorski Wierch

3. Góry Złote: szlak na Kowadło (989 m n.p.m.) z Bielic

Ponieważ lubię porządek (także na blogu), zanim ruszymy na szlak musimy wyjaśnić sobie kilka kwestii związanych ze szczytami Gór Złotych i Bialskich:

 • Góry Złote w dużej części leżą na terenie Czech (i noszą nazwę Rychlebskie Hory), a po polskiej stronie najwyższym ich szczytem jest Postawna (1117 m n.p.m.).
 • Zdobywcy Korony Gór Polski (KGP) mają jednak do zdobycia górę Kowadło (989 m n.p.m.) – gdyż to ją autorzy projektu KGP uznali za najwyższy szczyt Gór Złotych, do którego prowadzi znakowany szlak turystyczny.
 • Najwyższym szczytem Gór Złotych, do którego prowadzi znakowany szlak turystyczny, nie jest jednak Kowadło, a Brusek (1116 m n.p.m.). Kilka metrów od niego niższy Rudawiec (1112 m n.p.m.). jest z kolei jest wpisany na listę szczytów KGP jako najwyższy szczyt Gór Bialskich.
 • Problem w tym, że Góry Bialskie nie stanowią odrębnego masywu górskiego, a są częścią Gór Złotych. Twierdził tak prof. Jerzy Kondracki, autor obowiązującej przez lata regionalizacji Polski, autorytet w tym temacie. W 2018 roku naukowcy opracowali nową regionalizację, ale akurat w przypadku Gór Złotych i Gór Bialskich nic się nie zmieniło.
Mezoregiony od 2018 roku
Mezoregiony od 2018 roku - Mapa pochodzi z serwisu http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/

Co z tą koroną?

W każdym razie, do zdobycia w Górach Złotych są dwa szczyty do KGP, do których, niezależnie od „zaliczania” szczytów, prowadzą dość ładne i łatwe szlaki turystyczne, bardzo dobrze nadające się na wyjście w góry z dziećmi.

My nie zdobywamy KGP oficjalnie (czyli ze specjalnymi książeczkami, wpisowym do klubu i kontrowersyjnym dla mnie faktem nieuznawania zdobycia innych szczytów korony przed zakupem książeczki), a pieczątki wbijamy do zwykłych książeczek turystycznych (Wander Books). Punkty za szlaki turystyczne zliczamy do Górskiej Odznaki Turystycznej, a koronę zdobędziemy tak, czy inaczej i nawet możemy ją sobie wtedy narysować i wyciąć 😉

Szlak z Bielic na Kowadło

Bielice, wioska w dolinie Białej Lądeckiej, to jedno z tych miejsc „na końcu świata”. Nie ma tutaj zasięgu (żadnego, po prostu „brak usługi”), a jedynie kilkanaście domów, stary kościół i mały wyciąg narciarski. Jest kilka obiektów noclegowych, spośród których największym jest Chata Cyborga (polecam! Mają tam bardzo dobre, domowe jedzenie, w ramach pobytu).

Zielony szlak turystyczny prowadzi od bielickiej leśniczówki na Kowadło. Pod górkę, po troszkę podejść trzeba, ale w niecałą godzinę dojdzie się na szczyt. Widoki nie są spektakularne, ale jakieś są. W drewnianej budce na szczycie jest pieczątka, którą dzieci zawsze z chęcią wbijają do książeczki. Powrotną drogę można delikatnie wydłużyć robiąc pętelkę w partii szczytowej szlakiem żółtym. Prowadzi on na skałki z ładnym widokiem, a następnie łączy się z zielonym i w ten sposób wracamy do Bielic.

Z Bielic leśniczówki można też ruszyć od razu na drugi szczyt – Rudawiec.

My jednak wybieramy inną drogę na Rudawiec – patrz punkt kolejny.

SilverMint blog Sudety Wschodnie Bielice
Bielice - punkt startowy
SilverMint blog Sudety Wschodnie Bielice
Początek szlaku z Bielic na Kowadło (lub Rudawiec)
SilverMint blog Sudety Wschodnie Bielice
Mówi się, że czas się tu zatrzymał...
SilverMint blog Sudety Wschodnie Bielice
Szlak z Bielic na Kowadło - Góry Złote
SilverMint blog Sudety Wschodnie Bielice
Z Bielic na Kowadło
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Złote Kowadło
Na niektórych szczytach KGP (jak na Kowadle) znajdują się budki z pieczątką
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Złote Kowadło
Dziennik turystyczny służy nam do wklejania naklejek, zbierania stempli i rysunków
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Złote Kowadło
Pętelka żółtym szlakiem ze szczytu
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Złote Kowadło
...po takie widoczki

4. Góry Bialskie: szlak na Rudawiec (1112 m n.p.m.) z Przełęczy Płoszczyna

Może dlatego, że Gór Bialskich nie ma (to taki suchy żarcik a propos tego, że są częścią Gór Złotych), stanowią najdziksze partie Sudetów i czasem nazywane są Sudeckimi Bieszczadami. Puszcza Śnieżnej Białki, znajdująca się w partiach szczytowych Gór Bialskich to rezerwat przyrody chroniący gęsty bór świerkowo – bukowy, który zachował tutaj swój pierwotny charakter. Niektóre drzewa liczą ponad 150 lat.

My wybraliśmy się na Rudawiec startując szlakiem z Przełęczy Płoszczyna, na granicy z Czechami. Na tę przełęcz wjeżdżamy drogą, której budowę zleciła nasza ulubiona królewna – Marianna Orańska. Dobra Pani Ziemi Kłodzkiej zleciła budowę 55-kilometrowej drogi z Kamieńca Ząbkowickiego, przez Złoty Stok, Stronie Śląskie i Bolesławów aż na tę przełęcz. Była to połowa XIX wieku. Przedsięwzięcie bardzo nowoczesne na tamte czasy.

Dziś na granicy z Czechami możemy zostawić samochód i wyruszyć szlakiem na Rudawiec (2 godziny) lub w przeciwną stronę – na Śnieżnik. W tym miejscu znajduje się też czeskie schronisko, do którego można wstąpić na smażony ser.

Szlak na Rudawiec jest dość monotonny. Łatwy, gdyż idziemy szczytami (mijamy ich po drodze chyba z 5), więc nie ma tutaj zbyt wielkich podejść. Po drodze jest mnóstwo jagód i bardzo dużo błota. Powrót zajmuje mniej więcej tyle samo czasu. Ten szlak do dobra wycieczka jesienią na grzyby! Tuż przy ścieżce znaleźliśmy ich całkiem sporo.

SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Przełęcz Płoszczyna
Przełęcz Płoszczyna
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Przełęcz Płoszczyna
Takie klimaty po czeskiej stronie...
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Przełęcz Płoszczyna
Bialskie - Przełęcz Płoszczyna
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Przełęcz Płoszczyna
Szlak z Przełęczy Płoszczyna na Rudawiec
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Rudawiec
Na Rudawcu jest budka z pieczątką
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Rudawiec
Widok na Śnieżnik
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Rudawiec
Jagód na szlaku całe mnóstwo!
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Rudawiec
Jak tu ich nie zjadać?
SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Bialskie Rudawiec
Góry Bialskie

Inne ciekawe szlaki w Sudetach z dziećmi:

6 Responses

 1. Joanna | Organiczni.eu
  | Odpowiedz

  O, w czerwcu mój mąż był tam na całodziennej wycieczce rowerowej, piękne okolice. Przejeżdżał m.in. przez Spaloną i Górę Igliczna 🙂

  • SilverMint
   | Odpowiedz

   Oj jest tam gdzie pojeździć… Góra – dół, góra – dół… Kondycji potrzeba!

 2. Pamiętam, że jak byłem mały uwialbiałem chodzenie po górach. Jak się już dorobię potomstwa, to też je będę zabierał na górskie wyprawy 🙂

 3. Jako osoba, która wychowala się w gorach, w Bieszczadach i osoba, która jest dozgonnie wdzięczna rodzicom za wędrowanie, bardzo cieszy mnie jak widzę, ze rodzice Zarażają pasja swoje dzieci!

  • SilverMint
   | Odpowiedz

   Dziękuję za ten komentarz! Mam nadzieję, że miłość do gór i do przyrody zostanie u dzieci na długo 😉

Skomentujesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.