fbpx

Śnieżka zimą – odetchnąć od smogu w krainie lodu

with Brak komentarzy

Zachwycały mnie zawsze zimowe zdjęcia ze szczytu Śnieżki. Obserwatorium w śniegu i lodzie, fantazyjne, wyrzeźbione przez mroźny wiatr lodowe kształty… Śnieżka zimą potrafi wyglądać szczególnie pięknie.

Ciężko jednak zaplanować z wyprzedzeniem taki wypad. Królowa Sudetów jest bardzo kapryśna i przez większość dni w roku, a już szczególnie tych zimowych, w kopule szczytowej panują trudne warunki atmosferyczne – silny wiatr, mgły (300 dni w roku!) i niska temperatura.

Tylko szczęśliwcy trafią na piękną słoneczną pogodę i będąc akurat w okolicy mogą wybrać się na zimową wycieczkę.

Latem zdobywałyśmy z córkami najwyższy szczyt Karkonoszy. Przeszłyśmy zresztą ich cały grzbiet – od Śnieżki do Szrenicy. Tym bardziej apetyty na “zimowe wejście” były zaostrzone.

Śnieżka zimą z dziećmi
Zimowe Karkonosze

Na Śnieżkę zimą z Czech

Pierwszy zimowy długi weekend spędzaliśmy na nartach w Jańskich Łaźniach. Mignęła mi gdzieś ta Śnieżka na mapie narciarskiej i myśl, że może skorzystać z czeskiej gondolki i w ten prosty sposób dostać się na najwyższy szczyt Sudetów.

Chyba wszyscy wiedzą, że od wielu lat (a konkretnie od 1949 roku) Czesi mogą wjechać na swój najwyższy szczyt wyciągiem. Do 2012 funkcjonowało starodawne, drewniane dwuosobowe krzesełko. Przy jego budowie zakładano, że wyciąg będzie można eksploatować przez 17 lat. Tymczasem 63 lata przewoził turystów na Śnieżkę…

W lutym 2014 roku uruchomiono nowoczesną kolejkę gondolową. Fajna sprawa. Nie każdy ma możliwość, z różnych powodów, wejścia na Śnieżkę o własnych siłach.

Kolejka przywozi na szczyt 250 osób na godzinę i jest to taka sama liczba turystów, jaka przyjeżdżała tutaj starymi krzesełkami. Zachowanie takiej przepustowości było konieczne ze względu na ochronę środowiska. A i tak w piękne letnie dni na szczycie góry dosłownie brakuje miejsca.


Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!

Zobacz “Mój nieoczywisty Dolny Śląsk” – interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami, poleceniami noclegów i gastro oraz mnóstwem ciekawych historii.

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Kolej gondolowa na Śnieżkę
Kolej zabiera 4 osoby dorosłe. Może to być także 2 dorosłych i 3 dzieci

Wiatr dał nam szansę

Gondola, tak jak i dawny wyciąg, ma stację pośrednią na Różowej Horze i niestety, z uwagi na bardzo silny wiatr górny odcinek wyciągu na Śnieżkę często bywa nieczynny. Szczególnie w zimie. Tak było i w czasie naszego wypadu do Czech.

Oczywiście, będąc bez dzieci można jak najbardziej wybrać się pieszo ze stacji pośredniej na Różowej Horze na szczyt Śnieżki, zawsze to trochę podejścia już mamy za sobą. Ale z dziećmi nie ryzykowałabym przy silnym wietrze i w ogóle niepewnej pogodzie, żadnego wyjścia w góry!

Jednak w ostatni dzień naszego pobytu wiatr osłabł i wyciąg ruszył (a kolejnego dnia znów go zamknęli). Śnieżka zimą może się udać.

Na dole nie zapowiadało się na spektakularne widoki. Wisiało dużo niskich, śniegowych chmur. Ale spróbowaliśmy. Szczyt Śnieżki górował nad chmurami i widoki, jakie mogliśmy podziwiać, były spełnieniem moich najskrytszych oczekiwań.

Górna stacja kolejki gondolowej na Śnieżkę
Górna stacja kolejki gondolowej na Śnieżkę – za chwilę znajdziemy się nad morzem mgieł
Śnieżka zimą
Czekaliśmy na przejaśnienia
Śnieżka zimą
Byliśmy na granicy chmur
Śnieżka zimą
Mroźna aura
Śnieżka zimą
Szczyt Śnieżki

Śnieżka zimą: morze mgieł i widmo Brockenu

Po wjeździe na szczyt czekała nas piękna niespodzianka. Chmury obniżyły się i wyszło słońce. Znaleźliśmy się nad morzem mgieł, jakie można obserwować m.in. z samolotu. Przepaście zasłonięte były kłębowiskiem chmur, które przesuwały się tworząc fantastyczne widowisko.

– Mamo, mamo! Widzę widmo Brockenu! – krzyczy do mnie 9-latka, budząc zainteresowanie innych turystów. Rzeczywiście. Patrzymy w kierunku południowym, a słońce jest dokładnie za nami. Na chmurę będącą poniżej pada nasz cień, otoczony tęczową aureolą. To górskie mamidło, widmo Brockenu.

Istnieje przesąd mówiący o tym, że widmo Brockenu zapowiada pozostanie w górach na zawsze… Na szczęście trzykrotne zaobserwowanie tego zjawiska anuluje przepowiednię i jest się w górach nieśmiertelnym ?

Widmo Brockenu
Widmo Brockenu
Śnieżka zimą z dziećmi
Było magicznie!
Śnieżka zimą
Ponad morzem mgieł

 

Jak wysoka jest Śnieżka?

Uczyłam się w szkole podstawowej, że wysokość najwyższego szczytu Sudetów to 1.602 m n.p.m. Już latem dziwiłam się, że na niektórych pocztówkach i stemplach (szczególnie tych czeskich) napisano 1.603 m n.p.m.

O co chodzi?

Wysokość królowej Sudetów mierzono od dawna – w XVI wieku szacowano ją na ponad 5 tysięcy metrów! Późniejsze pomiary były już bliższe rzeczywistości i w 1796 ustalono wysokość dość dokładnie – 1.605 metrów.

W latach 30. XX wieku pomiary dały wynik 1.602 m n.p.m.. Okazuje się jednak, że punkt, w odniesieniu do którego podawany był pomiar, nie znajdował się w dokładnie najwyższym miejscu góry. Geodeci z Czech przeprowadzili w 2014 roku nowe pomiary laserowe i obliczyli, że Śnieżka wznosi się na 1.603,3 metry nad poziom Bałtyku. Najwyższy punkt znajduje się po polskiej stronie, tuż przy kaplicy św. Wawrzyńca.

Śnieżka zimą, kaplica św. Wawrzyńca
Kaplica św. Wawrzyńca
Śnieżka zimą
Zaparkował…. czy na wiosnę ruszy?
Śnieżka zimą
Budka z napojami i pamiątkami po czeskiej stronie

Śnieżka zimą – co trzeba wiedzieć

Niezależnie od tego, czy zamierzasz tylko wjechać na szczyt i zrobić zdjęcia, czy wybrać się na spacer w partiach szczytowych Śnieżki, zawsze pamiętaj o odpowiednim obuwiu. Nie ma mowy o obuwiu sportowym. Żadnych półśrodków! Tylko porządne obuwie trekkingowe dla Ciebie i dzieci.

Partie szczytowe Karkonoszy mogą być mocno oblodzone. Naprawdę łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Jeśli zamierzasz poruszać się szlakami, dobrze jest zaopatrzyć się w raczki turystyczne zapewniające stabilność na oblodzonych szlakach. Są i dla dorosłych, i dla dzieci.

Zadbaj o ciepłe ubranie – kombinezon lub sportowa zimowa kurtka i spodnie chroniące przed mrozem i wiatrem, rękawice, owijka pod szyję i czapka.

Nie zabieraj dla dzieci jabłuszek do zjeżdżania. Gdy pokrywa śnieżna jest gruba, łańcuchy i murki zabezpieczające przy urwiskach mogą być przysypane śniegiem. Bardzo łatwo jest nabrać rozpędu i o upadek w przepaść nietrudno.

Z kolei przy mniejszej ilości śniegu, mogą wystawać spod niego kamienie i …słupki graniczne. Naprawdę łatwo o nieszczęście, więc lepiej w ogóle nie ryzykować.

Śnieżka zimą
Słupek graniczny ledwo wystaje
Śnieżka zimą
Przysypane są łańcuchy zabezpieczające

Śnieżka zimą – kolej gondolowa z Pecu pod Śnieżką

Dojazd

Z Polski do Pecu pod Śnieżką możesz dojechać najszybciej przez Przełęcz Okraj i Małą Upę. Sprawdź jednak zimą warunki drogowe, bo czasem łańcuchy mogą być konieczne! Przełęcz Okraj leży na wysokości 1.046 m n.p.m., a droga jest kręta.


Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!

Zobacz “Mój nieoczywisty Dolny Śląsk” – interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami, poleceniami noclegów i gastro oraz mnóstwem ciekawych historii.

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Drogowskazy dobrze prowadzą do dolnej stacji kolejki gondolowej w Pecu pod Sněžkou. Na ostatni odcinek drogi do solnej stacji kolejki wjeżdżamy przez szlaban. Tutaj należy pobrać bilet parkingowy (koszt 25 CZK / godzina, max 125 CZK)  i można zająć miejsce na jednym z kilku parkingów wzdłuż drogi.

Z Karpacza do Pecu pod Sněžkou kursują także busy. Od 25 grudnia do 28 lutego oraz od 28 kwietnia do 31 października jeżdżą codziennie, natomiast w pozostałym czasie – w weekendy. Bilety kosztują 19 zł / dorosły w jedną stronę i 30 zł w obie strony, dla dzieci 5-16 lat jest niewielka zniżka. Bus jeździ 3 razy dziennie, bilety można kupić u kierowcy lub w biurach podróży w Karpaczu, a rozkład znajdziesz tutaj karpaczbus.pl.

Kolej gondolowa na Śnieżkę – ceny / info

Nie było zbyt wielu chętnych na wjazd na Śnieżkę 6.01.2020 r. Być może dlatego, że pogoda na dole nie była zachęcająca. Wiem jednak, że w sezonie letnim kolejki do kasy mogą być naprawdę długie.

Bilet w obie strony kosztuje 430 CZK dla osoby dorosłej, dla dziecka 5-12 lat – 210 CZK, juniorzy (12-18 lat) – 390 CZK, dzieci do 5 lat bezpłatnie. Można zabrać psa (50 CZK), wózek dziecięcy (50 CZK), narty lub sanki. Nie można zabrać rowerów. Kolej dostępna jest dla osób niepełnosprawnych.

W kasie można płacić gotówką w koronach czeskich lub kartą.

Kolej czynna jest codziennie od 8.00 do 19.00 (w sezonie jesienno-zimowym czyli od 1. października do 30. kwietnia do godz. 18.00). To wystarczająco długo, by można zobaczyć zachód słońca w Karkonoszach

Przy prędkości wiatru przekraczającej 60 km/h godzinę kolej jest nieczynna. Możesz sprawdzić aktualne informacje na stronie kolejki – świetna strona, z mapkami, kamerami live., informacjami także w j. polskim, aktualizowana codziennie.

Przy dolnej stacji kolei jest całkiem fajny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku.

Plac zabaw przy dolnej stacji kolejki Pec pod Snezkou
Plac zabaw przy dolnej stacji kolejki w Pecu

Smażony ser czyli czeski must-have 😉

W powrotnej drodze do domu zatrzymujemy się jeszcze na smażony ser (smažený sýr). Ten kaloryczny i niezdrowy klasyk z naszych dawnych wyjazdów narciarskich to must-have wypadu do Czech. Odwiedzamy przytulną restaurację Lesní zátiší w Małej Upie, gdzie dzieci zjadają rosół, ser, naleśniki… I nawet roszponkę! Potem jeszcze w piekarni obowiązkowy przystanek po zapas rohlików ( – mama, weź więcej na jutro do szkoły!) i maloupskych opłatków, czyli słodkich okrągłych andrutów. A ja się dziwię, dlaczego w domu takich apetytów nie mają? Śnieżka jakiś czar rzuciła…?

Lesni Zatisi, Mala Jpa
Lesni Zatisi, Mala Upa
Smażony ser, czeski must-have
Smażony ser, czeski must-have

To był doskonały dzień! Życzę Ci równie pięknej pogody (i przygody) na zimowej Śnieżce.


Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!

Zobacz “Mój nieoczywisty Dolny Śląsk” – interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami, poleceniami noclegów i gastro oraz mnóstwem ciekawych historii.

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Śnieżka zimą
Zimowe Karkonosze
Śnieżka zimą
Śnieżka zimowa
Śnieżka zimą
To jest zima!

Skomentujesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.