Sky Tower, Wrocław z dziećmi

Sky Tower – co widać z okna 49. piętra?

Dziecko z nosem przy szybie na 49. piętrze wieżowca Sky Tower niejedną mamę przyprawia o drżenie kolan. Zobacz, czy warto się tam wybrać i o czym pamiętać.

Lubię punkty widokowe. Jeśli tylko jest taka możliwość, zaczynamy zwiedzanie nowych miejsc właśnie od miejsca, skąd roztacza się widok na okolicę. Nabieram orientacji i już wiem, gdzie co i jak. Dzieci też lubią złapać sobie taką szerszą perspektywę.

We Wrocławiu jest kilka bardzo przyjemnych punktów widokowych, o których piszę w pierwszej i drugiej części mojego przewodnika po Wrocławiu z dziećmi „Wrocławskie Spacery”: na wieży archikatedry, wieży Kościoła Garnizonowego, na Mostku Pokutnic, czy Wieży Matematycznej.

Jest jednak punkt wyjątkowy, bo najwyższy nie tylko we Wrocławiu, ale i w całym kraju. To 49. piętro wieżowca Sky Tower, 200 metrów nad ziemią.

Górujący nad miastem wieżowiec widoczny jest z daleka. Z autostrady A4, z drogi S8 i S5. W pogodne dni można dojrzeć go nawet ze Śnieżki.

widok z wieży Kościoła Garnizonowego, Wrocław
Sky Tower w panoramie miasta widzianej z wieży Kościoła Garnizonowego

Zanim powstał Sky Tower

20 lat mieszkam we Wrocławiu i dobrze pamiętam, jak wyglądała panorama miasta bez Sky Tower i co było w jego obecnym miejscu.

Poltegor! Pomarańczowo-brązowy budynek, biurowiec równie nowoczesny, co Sky Tower. Oczywiście jak na czasy, w których powstał (1982 r.). Na jego 22. piętrze także znajdował się taras widokowy, ale ten był z kawiarnią. Można było wyjechać tam nowoczesną, szybką windą.

W 2007 r. Poltegor został rozebrany. Przychodziliśmy oglądać ten „spektakl”. Na dzień przed rozbiórką w Poltegorze prowadzone były ćwiczenia z akcji ewakuacyjnej. To było jak w filmie – niepotrzebny już wieżowiec doskonale nadawał się do podpalenia! Na 15. piętrze wybuchł zainscenizowany pożar, zgromadzeni wokół ludzie obserwowali prawdziwe kłęby dymu wydobywające się z okien, wypadające szyby i całą akcję ratowniczą z udziałem straży pożarnej, a szczególności ich zjazdy „tyrolką” z dachu budynku. Później na „dachu płonącego wieżowca” odbył się koncert zespołu IRA. Przez kolejne dni, piętro po piętrze, Poltegor przestawał istnieć.

Najwyższy budynek w Polsce

Za niemałą sumę (ponoć ok. 15 mln euro) wrocławski biznesmen Leszek Czarnecki kupił Poltegor wraz z działką i to właśnie w tym miejscu wybudował najwyższy budynek w Polsce.

Konstrukcja z metalu i szkła miała składać się z pięciu wież. Początkowy projekt zakładał, że najwyższa z nich będzie sięgać 260 metrów. Plan jednak zmieniono i wybudowana została jedna wieża (212 m) oraz przylegający do niej tzw. żagiel (biurowiec) i podest (galeria handlowa). Kształt budynku i w ogóle cały pomysł budził kontrowersje tak mieszkańców, jak i urbanistów. Niektórzy mówią, że w ogóle nie pasuje do miasta. Że to kicz, rzucająca cień na okoliczne kamienice gigantyczna szminka. Lub coś zupełnie innego… Przez wiele osób jest on uznawany jako najbrzydszy budynek w mieście.

Szczerze mówiąc, mnie sam budynek też się nie bardzo podoba. Nie jestem fanką drapaczy chmur, w ogóle dużych miast, a wieżowce są jego nieodłącznym elementem. Dziś w okolicy Sky Tower powstają podobnie nowoczesne, choć znacznie niższe budynki. Biurowce, apartamentowce i cała dzielnica ma być taka w stylu „city”. Dobrze widać tę rozbudowę z lotu ptaka.

Wrocław z dziećmi, makieta Sky Tower

Ludzie jak mrówki

Na najwyżej położony w Polsce punkt widokowy wyjeżdżamy windą. Jak to w windzie – są przeciążenia, dlatego dobrze jest mieć dla dzieci coś do picia lub gumę do żucia. W budynku jest też oczywiście klatka schodowa, ale szczerze mówiąc nie słyszałam, by ktoś z turystów pokusił się o wejście na 49. piętro pokonując 1142 schody. Wyjątkiem są uczestnicy Mistrzostw Polski w biegu po schodach, czyli Sky Tower Run. Co roku ok. 1000 osób próbuje swoich sił w tym biegu. Rekord wynosi… 4 minuty i 52 sekundy. Tak, że tak…

Ludzi właściwie nie widać z panoramicznych okien ostatniego piętra Sky Tower. Widoczne jest za to całe miasto i jego obrzeża. Doskonale widać górę Ślężę, a przy dobrej pogodzie można dostrzec zarys Karkonoszy z charakterystycznym stożkowym szczytem Śnieżki.

Kilka razy byłam na tym punkcie widokowym i za każdym razem boję się podejść do samej krawędzi i stanąć przy szybie. Za to dzieci? Opierają się o okno! A mi kolana drżą.

Czasem uwagę zwraca niezbyt miły pan z ochrony, który zabrania dotykać szyby. Dzieci się go boją i stają wtedy bliżej mnie.

Można poobserwować miasto także przez zainstalowane lunety. 2 złote płacimy w gotówce lub kartą. Niestety, są one umiejscowione zbyt wysoko, aby dziecko mogło wygodnie przez nie popatrzeć. Moja mała-wielka prośba do Sky Tower: za kilka podestów ze szwedzkiego sklepu z meblami przedszkolaki byłyby wdzięczne!

Piękne stąd są zachody słońca. Wieczorny widok na światła miasta też jest niczego sobie. Jesienią, gdy nad miastem unosi się gęsta mgła, czubek wieżowca jest w niej schowany. Ale bywa i tak, że wystaje ponad poziom mgły i można podziwiać białe morze chmur. Jak z samolotu.

Sky Tower, taras widokowy z dziećmi

Sky Tower, taras widokowy z dziećmi
Z lotu ptaka odnajdujemy znajome miejsca
Sky Tower, taras widokowy
Widok w stronę Starego Miasta i Ostrowa Tumskiego
Sky Tower, taras widokowy
Na pierwszym planie Dworzec Główny PKP i galeria Wroclavia, w dali kopuła Hali Stulecia
Sky Tower, taras widokowy
południowo-zachodnia część miasta, w tle góra Ślęża
Sky Tower, taras widokowy, z dziećmi
wieczorem…

Zaplanuj wizytę

Jeśli planujecie zobaczyć zachód słońca, sprawdźcie dokładnie jego godzinę i tak dopasujcie swoją wizytę. Na punkcie widokowym można przebywać tylko przez 20 minut. Szkoda, że tak krótko!

Przydałaby się też tutaj jakaś kawiarenka… Żeby spokojnie posiedzieć, popatrzeć na widoki. Niestety, chętnych na wjazd osób jest dużo, miejsca niezbyt wiele. Musi być więc rotacja i szybka „wymiana” zwiedzających. Dobrze, że jest chociaż kilka kanap, na których można przysiąść na chwilę.

Wjazdy są o wyznaczonych godzinach. Nie można rezerwować biletów z wyprzedzeniem, ale można je kupić np. godzinę lub dwie przed interesującym nas czasem. Miej na uwadze, że w sezonie i w długie weekendy może być bardzo tłoczno i nie kupisz biletu na wybraną przez Ciebie godzinę. Szkoda, że nie ma możliwości rezerwacji i zakupu biletów on-line.

Edit 22 listopada 2019:

Pojawiła się możliwość zakupu biletów on-line! Można to zrobić poprzez tę stronę.

Jak trafić do Sky Tower

Budynek widać praktycznie z każdej dzielnicy w mieście, więc wydawałoby się, że ciężko do niego nie trafić ?

W podziemiach znajduje się wielopoziomowy parking (0 zł – pierwsza godzina postoju, 3 zł – druga godzina, 4 zł – trzecia i każda kolejna godzina postoju).

Możesz też dojechać komunikacją miejską – kilka tras tramwajowych i autobusowych ma przystanki w najbliższej okolicy. Ten dojazd może być dla Ciebie najwygodniejszy, jeśli nie znasz dobrze miasta i boisz się pobłądzić poruszając się samochodem. Ponadto, dla dzieci w wieku szkolnym nie musisz kupować biletu na autobus czy tramwaj (ale muszą mieć legitymację!). Dla siebie kupisz go wygodnie w biletomacie w środkach komunikacji miejskiej płacąc kartą.

Jeśli jesteś pierwszy raz we Wrocławiu i potrzebujesz więcej informacji o tym, jak poruszać się po mieście komunikacją miejską, gdzie parkować samochodem, gdzie jeść itp. to koniecznie przeczytaj mój wpis ze wskazówkami praktycznymi.

Na parterze budynku, w galerii handlowej, znajduje się kasa biletowa punktu widokowego. Bilety kupujemy na konkretną godzinę (koszt 18 zł / normalny, 12 zł / ulgowy, dzieci do 3 lat bezpłatnie, biletów rodzinnych brak). Kilka minut przed godziną wydrukowaną na bilecie trzeba być przed wejściem do windy – należy wyjść z galerii w kierunku ul. Gwiaździstej. Dojście jest dobrze oznakowane. Od poniedziałku do soboty punkt widokowy jest czynny od 08:45 do 20:30, a w niedzielę od 09:45 – 19:30.

Co jeszcze w Sky Tower?

Galeria handlowa w Sky Tower znajdowała się na trzech kondygnacjach tzw. „podestu”. Obecnie (jesień 2019) trwają prace modernizacyjne i całe jedno piętro ma być przeznaczone na centrum rozrywkowe. Nie ma informacji, co dokładnie tam będzie. Restauracje – to na pewno. Póki co, działa kręgielnia, symulator lotów samolotem B737, sala zabaw dla dzieci i szkoła tańca.

Przed głównym wejściem do budynku można zobaczyć Profil Czasu, czyli 4-metrową rzeźbę „miękkiego zegara” wykonaną na podstawie obrazu Trwałość Pamięci Salvadora Dali.

W wieżowcu znajdują się apartamenty mieszkalne, także do wynajęcia. Można zarezerwować nocleg z widokiem na miasto. Są apartamenty z 2 sypialniami, są też takie z wanną przy samej szybie ? Wg mnie nie jest to najlepsza lokalizacja na pobyt dla rodziny, no ale jeśli lubisz tego typu klimaty, możesz sprawdzić poniżej dostępności i ceny.


Zwiedzanie Sky Tower, z dojazdem i oczekiwaniem na wyznaczoną godzinę zajmie Ci pewnie ok. 1,5 – 2 godziny.

Similar Posts

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.