Kolejkowo – jak przyjemnie byłoby pobawić się tam!

with Brak komentarzy

Zwiedzasz Wrocław z dziećmi? Poznaliście już atrakcje okolic Rynku, czy Ostrowa Tumskiego, znaleźliście też trochę krasnali?

Czas na Kolejkowo.

Dobrze jest udać się do tego miejsca, gdy mamy już nieco orientacji i wiadomości o Wrocławiu i Dolnym Śląsku – będzie więcej przyjemności z odnajdywania miejsc, które widzieliśmy na żywo.

Jeśli jesteś pierwszy raz we Wrocławiu i potrzebujesz więcej informacji o tym, jak poruszać się po mieście komunikacją miejską, gdzie parkować samochodem, gdzie jeść itp. to koniecznie przeczytaj mój wpis ze wskazówkami praktycznymi.


Kolejkowo spodoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. A może szczególnie dorosłym. Tym, którzy jako dzieci uwielbiali modelarstwo, zabawy klockami, miniaturową kolejką, budowanie miast, tuneli i tworzenie swoich własnych światów. Kolejkowo jest takim miniaturowym światem. Aż żal, że nie można pobawić się tym wszystkim, co możemy tam zobaczyć…

Nie dziwię się dzieciom, że bardzo chciałyby dotknąć, popróbować, zostać tam na dłużej. Rozumiem też twórców makiety – efekty tak czasochłonnej i precyzyjnej roboty (95% elementów jest zrobione ręcznie) nie mogą trafić w małe ciekawe rączki 😉

Dworzec Świebodzki i jego sława

Kolejkowo mieści się w zabytkowym budynku Dworca Świebodzkiego. To charakterystyczne i znane chyba przez każdego mieszkańca Wrocławia miejsce.

Usytuowany ok. 800 metrów od Rynku i 1,5 km od Dworca Głównego. Zachowały się na nim torowiska, perony, rozjazdy – w użyciu były do 1991 roku. Odjeżdżały stąd pociągi m.in. w kierunku Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Od ładnych kilku lat powstają projekty przywrócenia stacji Wrocław Świebodzki do ruchu kolejowego. Miał nawet odjeżdżać stąd szybki pociąg na lotnisko. Na Euro 2012…

Niestety, póki co z planów nic nie wychodzi. W budynku dworca mieści się m.in. scena Teatru Polskiego, puby o wątpliwej reputacji, hostel i właśnie Kolejkowo.

W niedzielne poranki na tyłach dworca swoje cotygodniowe święto ma uliczny handel… Radzę omijać to miejsce w tym czasie. Tutaj niedziele niehandlowe nie istnieją 😉 To klimaty zachowane z początków lat ’90, gdzie na targowiskach można było nabyć wszystko, a nawet więcej. W szczególności towary o wątpliwym pochodzeniu. Dziś „na Świebodzkim” ludzie kupują „chemię z Niemiec”, ciuchy i buty, meble, starocie, AGD, elektronikę… Tyły dworca i ul. Robotniczej zastawione są straganami i samochodami. Prowizoryczne budki sprzedają fast-foody. Hałas, błoto, śmieci… Lepiej więc odpuścić sobie te okolice w niedzielne przedpołudnie. Chyba, że chcecie zobaczyć ten klimat, zupełnie niegodny Europejskiej Stolicy Kultury.

Dworzec Świebodzki, Kolejkowo, Wrocław z dziećmi
Dworzec Świebodzki – wejście do Kolejkowa

Czym jest Kolejkowo?

W chwili obecnej nie ma w Polsce drugiej tak rozbudowanej i precyzyjnie wykonanej makiety kolejowej. Przez tunele i mosty jeździ 15 pociągów, a zatrzymują się na miniaturowych stacjach i dworcach. Na ulicach znajduje się ponad 200 modeli samochodów, a prawie 3500 figurek postaci „bierze udział” w codziennym, prawdziwym życiu miasta (i nie tylko miasta). Przez okienka możemy nawet zajrzeć do miniaturowych mieszkań wrocławskich osiedli. Wieczorem zapalają się uliczne latarnie i światła w oknach kamienic.

Zobaczysz tutaj nie tylko budynki i ulice Wrocławia, ale także najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku. Zjawiskowe jest obserwatorium na Śnieżce, czy schronisko Szwajcarka – jedno z moich ulubionych miejsc na tej makiecie.

Instalacja znajduje się na dwóch poziomach (w sumie ponad 300 m kw.) i jest stale rozbudowywana. Wciąż dochodzą nowe elementy, kolejne scenki z miejskiego i pozamiejskiego życia. Można tutaj spędzić całkiem sporo czasu – gdy zaczniemy przypatrywać się szczegółom, a te wykonane są niezwykle precyzyjnie. Miniaturowy świat potrafi naprawdę wciągnąć. Gdy zaczniemy obserwować weselnych gości, pracę rolnika, cyrk, górską akcję ratunkową, plażowiczów, kolizję drogową i interwencję policji… Nawet każda z postaci oczekujących na peronach ma jakieś zajęcie.

Dzieciom warto dać zadanie do wykonania – np. odnaleźć mieszkające w Kolejkowie koty, psy czy wszystkie 18 krasnali. Nie jest to wcale łatwe.

Wrocław z dziećmi, Kolejkowo
obserwatorium na Śnieżce
Kolejkowo, Wrocław z dziećmi
festyn Dni Kolejkowa
Wrocław z dziećmi, Kolejkowo
zmierzch na wrocławskim Rynku
Kolejkowo z dziećmi
Co tam się wydarzyło?
Kolejkowo, Wrocław z dziećmi
wesele w Kolejkowie
Kolejkowo, Wrocław z dziećmi
Co słychać za miastem?
Kolejkowo, Wrocław z dziećmi
Weekend w górach?
Kolejkowo, Wrocław z dziećmi
A ta pani co tam robi?

Kolejkowo – to warto wiedzieć

Kolejkowo czynne jest codziennie od 10.00 do 18.00, także w niedziele i święta. Dojedziesz tutaj komunikacją miejską lub autem. Można zaparkować przy Dworcu Świebodzkim, ale, jak wspomniałam na początku, wizytę w niedzielne przedpołudnia można sobie darować.

Bilety nie są tanie. Normalny kosztuje 23 zł, a ulgowy 17 zł. Dzieci do lat 3 bezpłatnie. Nie ma biletów rodzinnych, tak więc dla rodziny 2+3 wychodzi nam niemała suma – 97 zł. Myślę jednak, że nie będziecie zawiedzeni. Makieta naprawdę robi wrażenie. Bilety można kupić on-line na konkretną godzinę.

W Kolejkowie odbywają się warsztaty modelarskie dla dzieci (4-12 lat) i dla dorosłych (10-101 lat). Dzieci tworzą makiety wrocławskich kamienic. Uczą się technik malowania i kreatywnego wykorzystania materiałów plastycznych ale przede wszystkim myślenia przestrzennego, precyzji i cierpliwości. Natomiast dorośli mogą wziąć udział w warsztatach dla początkujących lub zaawansowanych modelarzy, gdzie pod okiem profesjonalistów mogą doskonalić swoje umiejętności.

SilverMint-jedzenie

Jeśli po wizycie przyjdzie Wam ochota na coś słodkiego, polecę Cukiernię Ciasteczko (B) (ul. Tęczowa 4 – po wyjściu z Kolejkowa skieruj się na prawo). To miejsce istnieje tutaj od lat. Wystrój bez fajerwerków, ale drożdżówki, pączki i ciasta mają tutaj świetny, tradycyjny smak.

W sezonie letnim możecie przespacerować się na dobrą pizzę do Domku nad Fosą (C) na ul. Podwale 29a lub przejść kładką przez Fosę Miejską do Bułki z Masłem (D) na ul. Włodkowica 8a.


Wrocław z dziećmi

Pozostałe części mojego przewodnika po Wrocławiu z dziećmi znajdziesz tutaj:

1. Najlepsze miejsca wokół Rynku, punkty widokowe, krasnale i karuzela w Parku Staromiejskim

2. Blisko Odry: Ostrów Tumski, bulwary, wyspy i statkiem piękny rejs

3. Ogród Botaniczny na każdą porę roku

4. Czego dzieci mogą nauczyć się na uniwersytecie? Tajemnice Wieży Matematycznej, ciche zaułki i dobra pizza

5. Co można zobaczyć z 49. piętra wieżowca Sky Tower?

6. 5 miejsc w okolicy ZOO, które trzeba zobaczyć

7. Malumika, czyli pomysł na kreatywne prezenty i chwilę relaksu

Koniecznie pobierz też dla najmłodszych uczestników wycieczki moje autorskie kolorowanki z ulubionymi wrocławskimi krasnalami!

Wrocławskie krasnale kolorowanki do pobrania


Podobał Ci się ten wpis? Znalazłaś przydatne informacje? A może czegoś brakuje?

Każdy komentarz to dla mnie znak, że długie godziny poświęcone na przygotowanie tego przewodnika nie poszły na marne ?


Szukasz hotelu we Wrocławiu?

Booking.com

Skomentujesz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.