Mostek Pokutnic, Wrocław
||||

Wrocław z dziećmi: 10 ulubionych tras po mieście +praktyczne porady

Wrocław z dziećmi? Dobrze trafiłaś!

Rozgość się na moim blogu, na którym Wrocław zajmuje baaardzo dużo miejsca. To moje miasto, w którym mieszkam od ponad 20 lat i znam jego zakamarki. Przedstawiam tutaj miejsca, które możesz odwiedzić z dziećmi (mam ich troje, więc na bieżąco sprawdzamy miejscówki), albo samodzielnie. Poza propozycjami klasycznych spacerów, które znajdziesz w tym wpisie, mam też całą kolekcję wpisów o najbliższych okolicach miasta, a także miejscach zupełnie nie znanych turystom, które Cię zdziwią!

Zacznijmy jednak od 10 klasycznych, moich ulubionych wrocławskich tras spacerowych.

  • Chcesz zwiedzić Wrocław?
  • Chcesz zobaczyć coś interesującego – dla siebie, dla dzieci?
  • Jesteś pierwszy raz w moim mieście? I może nieco zagubiona?
  • A może ostatnim razem nie zobaczyłaś wiele?

W tym wpisie, w dalszej części, znajdziesz także zestaw najważniejszych informacji praktycznych, które przydadzą Ci się podczas pobytu we Wrocławiu: jak dojechać i poruszać się po mieście, gdzie jeść, gdzie spać i gdzie spotkać jakiegoś krasnala… Bo może jesteś tutaj pierwszy raz i nie orientujesz się za bardzo. A, zawsze możesz do mnie napisać lub zostawić pytanie w komentarzu, na które z przyjemnością odpowiem.

SilverMint blog Wrocław z dziećmi
Wrocław – zobacz wszystkie punkty widokowe na miasto!

Sprawdź także: mój przewodnik po nieoczywistych miejscach Dolnego Śląska!

Nieznane ruiny, miejsca, gdzie znaleźć minerały, ciekawe historie i górskie szlaki. Interaktywne mapy, dokładne lokalizacje. Setki inspiracji w moim regionie.

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny

Zwiedzić Wrocław z dzieckiem i przetrwać

Moje zwiedzanie miast (nie tylko Wrocławia), zaczyna się od poszukiwania złotego środka. Rodzice chcą zobaczyć coś interesującego, a dzieci nie chcą się nudzić zabytkami. Rodzice nie mają ochoty zaliczyć kolejnej nudnej sali zabaw, jakich pełno w każdym innym mieście. A dzieci chcą spędzić dzień na zabawie i niecodziennych atrakcjach. Mam nadzieję, że moje wskazówki przydadzą Ci się i dzięki nim spędzicie ciekawy czas we Wrocławiu – i dla dzieci, i dla dorosłych!


Zobacz także: wrocławskie spacery na każdą porę roku!

Wrocław – 10 miejsc na wiosenne spacery

Najpiękniejsze świąteczne iluminacje we Wrocławiu

Wrocław zimą to nie tylko jarmark!

Górki na sanki we Wrocławiu i okolicach

Wrocław – 10 najpiękniejszych miejsc jesienią

SilverMint blog Wrocław nocą zima iluminacje
Zimowe iluminacje – Wrocław
SilverMint blog gdzie na sanki Zieleniec
Gdzie na sanki?Wrocław i Dolny Śląsk

Wrocław z dziećmi – trasy

Wszystkie najciekawsze miejsca ułożyłam w trasy – mieć “gotowce” dla znajomych, którzy wciąż chcą się dowiedzieć, co i jak zobaczyć z dzieciakami w stolicy Dolnego Śląska.

SilverMint blog Wrocław z dziećmi punkty widokowe
Wrocław z dziećmi

Każdą trasę zaplanowałam na jeden dzień. Wiem jednak, że nie zawsze może to się udać. Możesz ją podzielić na kilka części albo po prostu wybrać to, co będzie dla Twoich dzieci najciekawsze – to Ty znasz je najlepiej.

Wiele też zależy od tego, w jakim wieku są Twoje dzieci. Na ile lubią chodzenie, spacerowanie, oglądanie nowych miejsc? Dużo zależy też od pogody.

Dla małych dzieciaczków na pewno przyda się wózek spacerowy lub nosidełko/chusta na takie trasy. Dla starszych przewidzimy w programie jakieś ciekawe punkty. Będą zmęczone, ale cudownie odzyskają siły, jeśli na końcu wycieczki znajdzie się jakiś plac zabaw…

Wrocław, karuzela w Parku Staromiejskim
Pokieruję Was na fajne place zabaw we Wrocławiu

Oto spis moich ulubionych tras spacerowych z najciekawszymi miejscami we Wrocławiu, które warto zobaczyć będąc z dziećmi – i bez dzieci też!

1. Wokół Rynku: najlepsze miejsca, punkty widokowe, krasnale i Park Staromiejski

2. Blisko Odry: Ostrów Tumski, bulwary, wyspy i statkiem piękny rejs

3. Ogród Botaniczny na każdą porę roku

4. Najciekawsze miejsca na Uniwersytecie i w okolicy, pizza i plac zabaw na wyspie

5. Wszystkie punkty widokowe na miasto

6. Park i zamek Leśnica

7. Okolice ZOO bez ZOO: tańczące fontanny, Ogród Japoński i Hala Stulecia

8. Pawłowice – pałac i oaza zieleni

9. Malumika – pomysł na nietuzinkowe prezenty i chwilę relaksu

10. Najciekawsze parki i place zabaw we Wrocławiu

Wrocław mniej znany

Polecam także przejrzeć moje wpisy o mało znanych zakamarkach miasta. Jest tam cała lista rzeczy, które zaskoczą Cię nawet jeśli myślisz, że dobrze znasz stolicę Dolnego Śląska.

Fontanna Zdrój, Rynek Wrocław
Fontanna Zdrój, nie można przejść obojętnie
Bańki, Rynek Wrocław
W ciepłe dni nad rynkiem krążą wielkie bańki. Jedno z okien kamienicy nie jest prawdziwe. Które? Sprawdź tutaj.
Ostrów Tumski z dziećmi, Wrocław
Dowiesz się, gdzie zjeść lody na Ostrowie Tumskim
Ogród Botaniczny Wrocław
Odpoczniesz wśród bujnej zieleni
Ossolineum, Wrocław
Usiądziesz na kawę w malowniczych zaułkach
Bulwary nad Odrą, Wrocław z dziećmi
Pospacerujemy bulwarami nad Odrą – są piękne szczególnie jesienią
Kolejkowo, Wrocław
Długo można wpatrywać się w szczegóły Kolejkowa
Wieża Matematyczna, Wrocław
Odkryjecie tajemnice Wieży Matematycznej na Uniwersytecie Wrocławskim
Fontanna Pergola, Wrocław
Letni wieczór można spędzić na koncercie nad stawem
Park Mamuta, Wrocław
Pokażę nasze ulubione place zabaw, także poza centrum…
Wrocław z dzieckiem, Malumika
…oraz miejsca, gdzie spędzamy kreatywny czas

Wrocław z dziećmi to nie tylko ZOO i Afrykarium

Jak widzisz, nie ma w moich propozycjach wrocławskiego ZOO. Do ZOO i słynnego Afrykarium przyjeżdżają tłumy turystów. Niejednokrotnie to właśnie wrocławski ogród zoologiczny jest głównym celem przyjazdu z dziećmi do Wrocławia. Zachwalać tego miejsca nie trzeba. Dobrze jest jednak wiedzieć, że oprócz wizyty w ZOO można spędzić we Wrocławiu świetny czas z dziećmi.

Musisz pamiętać, że w długie weekendy, wakacje, generalnie ciepłe letnie i wiosenne dni, kolejki do wrocławskiego ZOO są gigantyczne. Tworzą się korki na pół miasta, brakuje miejsca na wielkim parkingu przy ogrodzie zoologicznym. Będziesz zwiedzać w tłumie. Mimo tego, nie chcę Cię zniechęcać do odwiedzenia tego miejsca. Jeśli tylko będziesz świadoma tych niedogodności, zwiedzanie ZOO będzie dla dzieci wspaniałym przeżyciem.

Z uwagi na te ciągłe tłumy i fakt, że moje dzieci często mają wycieczki do ZOO w ramach programów edukacyjnych ze szkoły i przedszkola, nie jest to miejsce, w którym my spędzamy nasz rodzinny czas wolny. Jeśli już mamy jechać do ZOO, chętniej wybieramy to opolskie – spokojniejsze i pięknie położone.

Uwaga, krasnale na trasie!

Spacerując po Wrocławiu na pewno spotkacie wrocławskie krasnale. Na rogu ulicy, gdzieś przy bankomacie, albo na latarni… Wiesz, że jest kilkaset figurek w całym mieście i wciąż powstają nowe? Powstały szlaki krasnali, a w punkcie informacji turystycznej w Rynku lub w specjalnym puncie Krasnal Info tuż obok ratusza możesz nabyć mapki krasnalowych tras, przewodniki z legendami, ciekawostkami, a także oczywiście wiele pamiątek i drobiazgów z ich wizerunkiem. Jest także aplikacja na smartfony.

My mamy w mieście kilka swoich ulubionych krasnali. Spotkasz je na moich trasach.

Skąd wzięły się krasnale we Wrocławiu?

Rzeźby krasnali ustawiane są w przestrzeni miejskiej od 2005 roku. Ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy a także osoby prywatne.

Pomysł wywodzi się od ruchu „Pomarańczowej Alternatywy” z lat ’80 – malowanych w mieście graffiti z wizerunkiem krasnali, ośmieszających system komunistyczny.

Pierwszym i najstarszym krasnalem jest Papa Krasnal – to mały pomnik ustawiony w 2001 r. na ul. Świdnickiej, właśnie w celu upamiętnienia „Pomarańczowej Alternatywy”. Dwa lata później agencja marketingowa Wanilia zaproponowała władzom Wrocławia nietuzinkowy pomysł na promocję miasta. Rzeźbiarz Tomasz Moczek stworzył pierwsze figurki krasnali z brązu, a miasto przekazało fundusze na realizację pomysłu.

Pierwsze krasnale pojawiły się w mieście 2005 r. i były to: Szermierz na pl. Uniwersyteckim, Rzeźnik na Starych Jatkach, Pracz Odrzański przy Przystani Kardynalskiej i Syzyfki na ul. Świdnickiej, chyba najbardziej znane i najczęściej fotografowane przez turystów krasnale. Pomysł chwycił. Ta pierwsza piątka stała się wzorem do tworzenia kolejnych rzeźb.

Pierwszym komercyjnym krasnalem był Pierożnik, ustawiony przed restauracją STP. Setnym jest 100matolog przed Wydziałem Lekarsko-Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego. Krasnale nie zawsze występują pojedynczo. Jest nawet krasnalowa orkiestra symfoniczna przy Narodowym Forum Muzyki.

Pokażę miejsca z najbardziej sympatycznymi krasnalami
Odnajdziesz najbardziej sympatyczne krasnale 😉
Krasnale Syzyfki, Wrocław
Niektóre krasnale, jak np. Syzyfki, mają bardzo ciężką pracę…
Wyspa Bielarska, Wrocław z dziećmi
… albo krasnalowa mama

Jakby krasnali było dla Was mało, możesz jeszcze bardziej urozmaicić trasy zwiedzania i nałożyć na nie mapę „skarbów” – czyli pobawić się w geocaching. Sporo jest miejsc we Wrocławiu, w których ukryto skrytki – kesze. Dzieci, te w wieku szkolnym, na pewno będą zaciekawione ich odkrywaniem. Jeśli nie wiesz, czym jest geocaching, przeczytaj o nim w moim artykule.

To musisz wiedzieć! Zanim zaczniesz zwiedzanie Wrocławia z dziećmi

Przeczytaj kilka najważniejszych informacji praktycznych. Przydadzą się szczególnie tym, którzy pierwszy raz przyjeżdżają do Wrocławia z dziećmi.

Dojazd do Wrocławia

Samolotem

We Wrocławiu mamy piękne lotnisko. Nie waham się użyć tego określenia – „piękne” i nie przemawia za mną lokalny patriotyzm. Ten naprawdę ładny, przestronny i nowoczesny terminal z miłą i szybką obsługą, co rusz zdobywa nagrody Busines Travel Award.

Z lotniska do centrum miasta można dostać się komunikacją miejską. Autobusy linii 106 i 129 kursują do Dworca Głównego PKP. Jest też Wro Airport Express, który kursuje na tej trasie bez przystanków, a bilet kosztuje 10 zł. Rozkłady jazdy znajdziesz na stronie lotniska.

Wrocław, lotnisko
Wrocław, lotnisko

Pociągiem

Intercity Pendolino jedzie z Warszawy do Wrocławia 3h34min, a „zwykły” Intercity 4h28 min. Tak podaje strona PKP Intercity, ale rzeczywistość w polskich kolejach bywa różna, jak dobrze wiesz. Za to na miejscu czeka na Was zupełnie niezwykły budynek dworca głównego oraz kultowy neon „dobry wieczór we Wrocławiu”.

Dworzec Główny PKP, Wrocław
Dworzec Główny PKP, Wrocław

Samochodem

W ostatnich latach zdecydowanie poprawił się nam dojazd do Wrocławia (i wyjazd z niego). Od południa dojedziecie do stolicy Dolnego Śląska płatną autostradą A4. Niestety w weekendy (szczególnie te długie), piątkowe popołudnia czy poniedziałkowe poranki bramki potrafią się mocno korkować.

Od zachodniej granicy prowadzi do Wrocławia bezpłatna autostrada A4, która tak naprawdę wcale nie powinna być nazywana autostradą. Niestety, praktycznie nie ma dnia bez wypadku na niej i m.in. z powodu braku pasa awaryjnego tworzą się na niej ogromne korki.

Zdecydowanie bardziej płynny ruch jest na otwartej w zeszłym roku drodze S5 w kierunku Poznania oraz na S8 prowadzącej do Warszawy.

Jak poruszać się po Wrocławiu?

Przeczytaj mój wpis o wrocławskich korkach, parkingach wielopoziomowych i komunikacji miejskiej. Będzie Ci znacznie łatwiej odnaleźć się w tym mieście 😉

Auta elektryczne, miejskie rowery i hulajnogi

Ciekawą opcją są elektryczne auta i skutery Vozilla. Za pomocą aplikacji wypożyczasz pojazd na minuty. Wychodzi to często taniej niż np. taksówka. Poza tym, można poruszać się niektórymi bus-pasami oraz bezpłatnie parkować w miejskiej strefie płatnego parkowania. Jednak nie jest to dobra opcja dla rodzin z dziećmi – auta Vozilli nie są wyposażone w foteliki samochodowe.

Dopisano w styczniu 2020: Vozilla wycofuje się z Wrocławia. Prawdopodobnie wypożyczalnia aut działać będzie do końca marca 2020 r.

Popularne są miejskie rowery i stanowisk do ich wypożyczenia jest coraz więcej. Są to jednak duże rowery, dla dorosłych, ewentualnie nastolatków. No i co z kaskami?

Podobnie rzecz się ma z modnymi hulajnogami elektrycznymi, których we Wrocławiu jest ostatnio zatrzęsienie. Może fajnie to wygląda, ale na pewno nie jest to rozwiązanie dobre dla dzieci. Owszem, można w bezpiecznym miejscu (np. Pl. Wolności przy Narodowym Forum Muzyki, czy Bulwar X. Dunikowskiego nad Odrą) wypożyczyć hulajnogę i popróbować z dziećmi krótkich przejażdżek, jednak trzeba pamiętać, że to ciężka i duża hulajnoga. Jazda na niej (przyspieszanie, hamowanie) wymaga wyczucia. I znów kwestia jazdy w kasku. Nie przyjedziesz przecież z własnymi kaskami pod pachą. A o wypadek nietrudno. Hulajnogi wypożycza się za pomocą aplikacji na telefon. Jeden telefon może odblokować jedną hulajnogę.

na hulajnodze po Wrocławiu
na hulajnodze po Wrocławiu – bez kasku nie polecam!

Gdzie nocować we Wrocławiu?

To temat rzeka! Jest mnóstwo obiektów: hoteli, apartamentów, hosteli,mieszkań, które można wynająć. Ceny zależą od lokalizacji, standardu i terminu pobytu. Czy ja mogę polecić jakieś konkretne miejsca na nocleg dla rodziny? Mieszkam we Wrocławiu, wiec zazwyczaj nocuję w domu ? Znam hotele przede wszystkim od strony ich oferty konferencyjnej, bankietowej, bo tym się zajmuję zawodowo od wielu lat.

Zostawiam Ci do dyspozycji booking.com – na pewno znajdziesz tam coś w cenie i konfiguracji odpowiedniej dla Twojej rodziny.

Jeśli miałabym polecić Ci jakiś hotel ze względu na lokalizację, to optymalnym miejscem byłby dla mnie Hotel HP Park Plaza. Weź go pod uwagę, jeśli rozważasz opcję typowego, miejskiego hotelu w centrum. Sam hotel to dość przeciętny w wyglądzie nowoczesny obiekt, wiele mu podobnych znasz z innych miast.

Jednak jest coś extra. Coś, czym wyróżnia się na tle hotelowej reszty. Docenić to potrafią tylko dzieciaki: jest położony tuż przy Wyspie Bielarskiej! To malutka wysepka na Odrze, której cały teren zajmują place zabaw. Tylko place zabaw ? Dla najmłodszych i dla trochę starszych dzieci. Do tego rzeka Odra, z kaczkami, łabędziami. Mostki, kładki. Czy dzieciom trzeba czegoś więcej, niż szaleństwa na placu zabaw po całym dniu zwiedzania?

Stąd jest blisko i na Ostrów Tumski, i na Rynek. Fajna baza wypadowa do pieszego zwiedzania starego miasta. Do innych miejsc (np. ZOO, Sky Tower, Kolejkowo i inne atrakcje opisane w Spacerach) można dojechać tramwajem.

Polecam też Art Hotel – historyczny obiekt w samym sercu Wrocławia.

Wrocław z dzieckiem - zwiedzanie
Zwiedzanie Wrocławia z dzieckiem

Zobacz mój przewodnik po nieoczywistych miejscach Dolnego Śląska!

Nieznane ruiny, miejsca, gdzie znaleźć minerały, ciekawe historie i górskie szlaki. Interaktywne mapy, dokładne lokalizacje. Setki inspiracji w moim regionie.

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram – Magda.kuchta

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.