SilverMint Skarby z Podróży Festiwal Górski
|

27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Czy warto przyjechać na festiwal z dziećmi?

Za nami 27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Co roku powtarzam, że ten festiwal to klęska. Klęska urodzaju!

Kultowe wydarzenie, spotkanie miłośników gór, najstarsze i największe w Polsce. Cztery dni, które mijają jak jeden. Maraton filmów, prelekcji, spotkań. Jak było w tym roku? Jak zwykle. Za mało czasu, za dużo wszystkiego. Mnóstwo spotkań – i tych od dawna zaplanowanych, i tych spontanicznych.

SilverMint Skarby z podróży Festiwal Górski
Cztery festiwalowe dni wypełnione są wydarzeniami – od rana do wieczora

Jak zwykle wyjeżdżam z lądeckiego festiwalu z niedosytem. Do końca września będę nadrabiać oglądanie festiwalowych filmów, a jesienne wieczory upłyną na czytaniu przywiezionych książek.

W tym wpisie, oprócz podsumowania tegorocznej edycji i moich osobistych wrażeń, poświęcę też trochę miejsca na informacje praktyczne, które być może przydadzą Ci się przy planowaniu pobytu na przyszłorocznym festiwalu, a może pomogą w podjęciu decyzji, czy w ogóle na festiwal jechać. Przeczytaj te informacje, jeśli nie byłaś nigdy na festiwalu i nie wiesz, jak w ogóle ugryźć temat. O co chodzi z karnetami, co jest na festiwalu bezpłatne, czy warto zabrać tam dzieci? Dzieci towarzyszą mi na festiwalu od kilku już edycji, więc podzielę się z Tobą moim doświadczeniem w tym temacie.

27. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju – nagrodzone filmy

Trzonem lądeckiego festiwalu jest przegląd filmów o tematyce górskiej. To od filmów wszystko tutaj się zaczęło – co roku, od 27 lat Ludzie Gór spotykają się w Lądku, by dzielić się swoimi opowieściami.

W tym roku do konkursu filmowego zgłoszono kilkadziesiąt tytułów, a zwycięzców poznaliśmy w czasie gali zwieńczającej festiwal. Uzasadnienia jury i obszerny materiał znajdziesz na stronie festiwalowej, tutaj wymienię laureatów:

  • Barefoot Charles – Wyróżnienie 1
  • Sonder – Wyróżnienie 2
  • Big Things to Come – Najlepszy Film Krótkometrażowy
  • House of the Gods – Najlepszy Film o Przygodzie i  Eksploracji
  • An Accidental Life – Najlepszy Film o Sportach Górskich
  • Cows on the Roof – Najlepszy Film w kategorii Człowiek i Góry
  • Droga – Najlepszy Film Wspinaczkowy
  • The Last Mountain – Najlepszy Film w kategorii Góry Wysokie
  • Droga – Najlepszy Film Polski
  • A White Dream – Grand Prix
  • Śniła mi się połonina – Nagroda Publiczności
SilverMint Skarby z podróży Festiwal Górski
Gala Finałowa – zdjęcia: Biuro Prasowe Festiwalu Górskiego

Z nagrodzonych filmów miałam okazję obejrzeć The Last Mountain oraz An Accidental Life. Pierwszy tytuł to opowieść o Tomie Ballardzie i tragicznie zakończonej zimowej wyprawie na Nanga Parbat w 2019 roku. Dwaj doświadczeni wspinacze, Ballard i Danielle Nardi, na zawsze pozostają na zboczach zabójczej góry. Matka Ballarda również była alpinistką i zginęła podczas wyprawy na K2, gdy Tom miał kilka lat.

An Accidental Life jest opowieścią wzruszającą i krzepiącą. Doskonała wspinaczka, Quinn Brett, podczas pokonywania drogi The Nose na El Capitanie, spada z 30 metrów. Cudem przeżywa wypadek, ale w wyniku uszkodzeń kręgosłupa do końca życia będzie przykuta do wózka. Śledzimy zmagania dziewczyny, walkę z codziennością, zwątpienie i powrót do sportu oraz pracy na rzecz udostępniania aktywności i miejsc dla ludzi z niepełnosprawnościami.

Zwykły niezwykły film

Jednak największe wrażenie ze wszystkich obejrzanych przeze mnie filmów zrobił na mnie ten chyba najbardziej niepozorny. Nie było w nim ani wysokich szczytów, ani stromych ścian wspinaczkowych, ani tragicznych wydarzeń, czy przełomowych rekordów. Red Route Home to 40 minut przedstawiających 70-dniową rodzinną wędrówkę. Słowacka rodzina wyrusza z trójką dzieci w Tatry Niskie. Co pokazują? Kwintesencję podróży z dziećmi. Pot, łzy, radość życia. Błoto, przemoczone ubrania, bycie tu i teraz. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich podróżujących (lub chcących zacząć podróżować) rodziców z dziećmi. Niezależnie od celu podróży i sposobu podróżowania.

<< Wielu filmom towarzyszą rozmowy z twórcami czy bohaterami filmów. Projekcje odbywają się w namiocie głównym tzw. Wielkim Namiocie, w Kinoteatrze i w hotelu Trojan.>>

Oczywiście podczas festiwalu nie ma możliwości, by obejrzeć wszystkie filmy, gdyż pokazy odbywają się równocześnie. Po powrocie do domu trzeba więc nadrabiać – do końca września są one dostępne na platformie festiwalowej.

SilverMint Skarby z podróży Festiwal Górski
Spotkania i filmy w Wielkim Namiocie

27. Festiwal Górski w Lądku-Zdroju – nagrodzone książki

Konkursowi filmowemu towarzyszy Festiwal Literatury Górskiej. Wiele ze zgłoszonych do konkursu książek możemy przeczytać wcześniej, ale są i takie, które premierę mają tuż przed festiwalem. Książki możemy kupić na miejscu w festiwalowej księgarni.

<< Spotkania z autorami odbywają się w Wielkim Namiocie, Kinoteatrze, ale też w księgarni – wyznaczone są godziny, w których autorzy podpisują swoje książki. Wtedy też jest możliwość zamienienia kilku słów, czy zrobienie pamiątkowego zdjęcia. >>

W tym roku nagrodzono:

  • Żyjąca Góra, Nan Shepherd – GRAND PRIX 2022
  • Żyjąca Góra, Nan Shepherd – Kategoria Non-Fiction
  • Przełęcz, Krzysztof Domaradzki – Kategoria Literatura Fikcjonalna
  • Góralki, Taterniczki, Turystki. Kobiety w Literaturze o Tatrach do 1939 r., Anna Pigoń – Kategoria Biografie, Eseje, Szkice, Opracowania Naukowe i Popularnonaukowe
  • Góry i Skrzydła. Opowieść o Adamie “Akarze” Karpińskim (1897 – 1939), Krzysztof Marchlewicz – Kategoria Biografie, Eseje, Szkice, Opracowania Naukowe i Popularnonaukowe
  • Alpy Zachodnie. 102 Skalno-lodowe Drogi Wspinaczkowe od Monviso po Mont Blanc, Hartmut Eberleine, Ralf Gantzhorn – Kategoria Przewodniki i Informatory
  • Górskie Wyprawy Fotograficzne, Karol Nienartowicz – Kategoria Albumy
  • Nadia – Dziewczynka z Gracją, Anna Potyra – Kategoria Literatura dla Dzieci
SilverMint Skarby z podróży Festiwal Górski
Gala Finałowa – zdjęcia: Biuro Prasowe Festiwalu Górskiego

Miasteczko festiwalowe

Na czas trwania festiwalu górskiego każdego roku w Lądku powstaje tzw. Miasteczko Festiwalowe – obejmuje ono części uzdrowiskową, skwer przed “Wojciechem” i miejsce przed Kinoteatrem i Amfiteatrem.

SilverMint Skarby z podróży Festiwal Górski
Miasteczko Festiwalowe

Co znajduje się w Miasteczku Festiwalowym?

  • Namiot Base Camp – miejsce, w którym przez cały dzień odbywają się prelekcje, warsztaty, spotkania, także dla dzieci. W tym roku były to m.in. warsztaty rowerowe, wspinaczkowe medyczne, spotkania z ratownikami GOPR i psami przewodnikami, opowieści o podróżowaniu vanem, o fotografii górskiej, o przygotowaniach do wypraw, czy o rodzinnym czytaniu książek, a także projekcje pozakonkursowych filmów.
  • Namiot GOPR – tutaj odbywają się zajęcia w ramach tzw. Akademii GOPR, dla dzieci i dorosłych oraz ustawiona jest ścianka wspinaczkowa, na której dzieci mogą spróbować swoich sił.
  • Strefy (namioty) głównych sponsorów, strefa vanlife (nowość w tym roku) oraz tzw. strefa expo, gdzie można zasięgnąć informacji / dokonać zakupów nowości sprzętowych czy odzieży górskiej.
  • Księgarnia festiwalowa – możliwość zakupu literatury górskiej, podpisywanie książek.

<< Wydarzenia w Miasteczku Festiwalowym są bezpłatne >>

Chcę tu podkreślić, gdyż wiele osób, które nie były nigdy na festiwalu, nie wie o tym: miasteczko festiwalowe dostępne jest bezpłatnie. Nie musisz kupować karnetu na festiwal, ani żadnych biletów, by uczestniczyć w zajęciach Akademii GOPR, czy szeregu bardzo ciekawych warsztatów i prelekcji w Base Campie, a także aktywności proponowanych przez sponsorów i wystawców w strefie expo – np. warsztaty makramy z Motorpolem.

SilverMint Skarby z podróży Festiwal Górski
Spotkania z Autorami w księgarni festiwalowej

Koncerty podczas festiwalu górskiego

W tym roku było naprawdę KULTOWO. W sobotę na niepozornej lądeckiej scenie wystąpił Kazik Staszewski z zespołem. Ponad dwugodzinny, energetyczny koncert i same wspaniałości: Polska, Lewe lewe loff, Arahja, Madryt, Gdy nie ma dzieci, a wszystko śpiewane razem z publicznością i oczywiście końcowe Sowieci, z mocnym, jednoznacznym przesłaniem w kierunku wschodnich sąsiadów.

Dzień wcześniej w Amfiteatrze wystąpił zespół Happy Sad.

<< Wstęp na koncerty mają posiadacze karnetów, można też kupić osobny bilet>>

Bilety i karnety na Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

Bilety i karnety na Festiwal Górski w Lądku Zdroju kupujemy on-line, a następnie wymieniamy elektroniczny bilet na opaskę w biurze festiwalowym. Okazanie opaski będzie konieczne przy wejściu do Wielkiego Namiotu, Kinoteatru, czy na koncert. Możemy kupić karnety na kilka dni, karnety VIP z gadżetami, bilety na pojedyncze filmy do Amfiteatru, czy osobne bilety na koncerty. Organizatorzy wyszli też naprzeciw rodzicom z dziećmi, umożliwiając zakup karnetu, którym możemy się wymieniać – jedno z rodziców zostaje z dzieckiem, a drugie ogląda film / prelekcję. Wszystkie rodzaje biletów i ceny omówione są na festiwalowej stronie.

Z dziećmi na festiwal górski?

Czy warto zabrać na festiwal dzieci? Odpowiedź na pytanie jest dość złożona, bo jak wiemy – to zależy. Postaram się tu coś doradzić.

Atrakcje Miasteczka Festiwalowego

Przyjemnie jest spędzić ładny wrześniowy dzień w Lądku. Możesz przyjechać z dzieckiem i skorzystać z bezpłatnych atrakcji miasteczka festiwalowego, zjeść lody i gofry, pospacerować, kupić książkę, zdobyć autograf ulubionego autora i po prostu chłonąć atmosferę festiwalu. Przejrzyj program i wybierz interesujące Cię warsztaty czy prelekcje w Base Campie czy Akademii GOPR.

Filmy i prelekcje festiwalowe z dziećmi

Jeśli masz wykupiony karnet na festiwalowe filmy i prelekcje w Wielkim Namiocie czy Kinoteatrze, możesz zabrać ze sobą dziecko (lub dzieci) poniżej 15 roku życia bezpłatnie. Dla starszych dzieci, tak powiedzmy 9+ (i mówię tutaj na przykładzie swoich dzieci), sporo filmów i prelekcji będzie interesującą, dobrą lekcją. Dowodem na to, że warto rozwijać swoje pasje, realizować marzenia, niezależnie od tego, jak bardzo nierealne i szalone mogą się wydawać, że trzeba uczyć się na błędach i nie poddawać w przypadku niepowodzeń.

Jednak, jeśli Twoje dziecko jest młodsze, czy ma problemy ze skupieniem się, zabieranie go na prelekcję, czy film, gdzie panuje cisza, spokój, skupienie, nie będzie dobrym pomysłem. W Wielkim Namiocie czy Amfiteatrze przebywają głównie dorosłe osoby. Jeśli zabierasz małe dziecko i obawiasz się, czy dacie radę wytrzymać cały seans, rozważ zajęcie miejsca z boku, przy wyjściu i ewentualnie opuszczenie namiotu “w razie W”.

Festiwal Młode Góry

Jest to coś, czego brakowało w poprzednich edycjach festiwalu. Owszem, funkcjonowało już w poprzednich latach Przedszkole Festiwalowe, ale brakowało ciekawych zajęć dla starszych dzieci. W tym roku można było kupić osobny bilet (lub karnet) dla dziecka na Festiwal Młode Góry. Zajęcia odbywały się w trzech grupach wiekowych (najstarsza to 10-16 lat) i można było wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, zajęciach w terenie, warsztatach przygotowujących do wyprawy, zajęciach z pierwszej pomocy czy obejrzeć górskie filmy dla dzieci.

SilverMint Skarby z podrózy Festiwal Górski
27. Festiwal Górski im. Andrzeja zawady w Lądku Zdroju

Wydarzenia dodatkowe: biegi, wędrówki górskie, wspinaczka

Jak co roku, w trakcie festiwalu górskiego można wziąć udział w imprezach terenowych. Na górze Trojak odbywały się zajęcia wspinaczkowe, na różnych poziomach zaawansowania. Można było wybrać się na wyprawę rowerową z Adamem Bieleckim lub wędrówkę na Śnieżnik z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym, a biegacze mogli wypróbować swoich sił w biegach „ośmiotysięcznych”.

<< Aby wziąć udział w wycieczce lub warsztacie trzeba posiadać bilet na dany dzień Festiwalu – karnet lub bilet jednodniowy i trzeba się wcześniej zapisać (miejsca szybko się kończą)>>

Spotkajmy się przy Zawadzie

Lądecki festiwal górski ma doskonałego patrona. Andrzej Zawada (1928-2000), legendarny polski himalaista, pionier wypraw zimowych, wizjoner, człowiek od rzeczy niemożliwych, specjalista od przekraczania granic. Był obecny na czterech pierwszych edycjach festiwalu. W dwudziestą rocznicę śmierci, w 2020 roku, odsłonięto w Lądku-Zdroju pomnik Zawady, autorstwa rzeźbiarki Marzeny Gawrysiak. Udane dzieło i dobrze wybrane miejsce. Można przysiąść na ławeczce obok Patrona, spojrzeć w niebo, tam gdzie on spogląda i zamyśleć się nad swoimi marzeniami, albo.. kolejną górską wyprawą.

SilverMint Skarby z podrózy Festiwal Górski
Do zobaczenia na festiwalu w przyszłym roku!

Informacje praktyczne

Parkingi

Na czas festiwalu, w szczególności w sobotę i w niedzielę, w Lądku-Zdroju robi się tłoczno. Część ul. Lipowej i pl. Mariański jest zamknięty dla ruchu samochodowego, są tez problemy z parkowaniem samochodów. Dobrze jest zostawić samochód na jednym z ogólnodostępnych parkingów: ul. Moniuszki czy na pl. M. Curie-Skłodowskiej i poruszać się po miasteczku pieszo.

Pociągiem do Lądka-Zdroju

Z Wrocławia do Kłodzka kursują pociągi Kolei Dolnośląskich. Z Kłodzka (stacja Kłodzko-Miasto) do Lądka-Zdroju Koleje Dolnośląskie prowadzą komunikację autobusową.

Noclegi

Bywały lata, że nie było szans na znalezienie noclegu w Lądku na czas festiwalu. Nie raz nocowaliśmy w Stroniu Śląskim oddalonym o kilka kilometrów. W tym roku nie było aż tak dużego obłożenia i bez większych problemów można było znaleźć miejsce w hotelach, pensjonatach czy prywatnych apartamentach nawet na tydzień przed festiwalem. Dodać należy, że ceny noclegów idą w tym czasie w górę.

Na przeciwko hotelu Trojan działa festiwalowe pole namiotowe.


Co zobaczyć w Lądku-Zdroju?

Sprawdź te lądeckie perełki

SilverMint co zobaczyć w Lądku-Zdroju
Co zobaczyć w Lądku-Zdroju?

Zobacz inne wpisy w kategorii:

Dolny Śląsk

W góry z dziećmi

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.